Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

The Navy Department Library

Related Content
Topic
Document Type
  • Biography
Wars & Conflicts
File Formats
Location of Archival Materials

Office of Naval Material

In January 1942 the Director of Material and Procurement was appointed to coordinate all material procurement activities of the US Navy. In 1948 the office title was changed to Chief of Division of Material, and in 1984 to Chief of the Office of Naval Material. In 1983 title was changed to Naval Material Command. On 6 May 1985, the Command was disestablished. Acquisition functions were passed onto the following Commands: Naval Air Systems, Naval Sea Systems, Space and Naval Warfare Systems, Naval Facilities Engineering, Naval Supply Systems, and the Strategic Systems Program Office. The Office of Naval Acquisition Support was established to create acquisition support for functions that span across Commands, and that require a degree of independence in their operations.

1. 1942-1945 RADM Samuel M. Robinson  
2. 1946-1946 VADM Ben Moreel  
3. 1947-1947 VADM Edward L. Cochrane  
4. 1948-1949 VADM Arthur C. Miles  
5. 1950-1950 VADM Edwin D. Foster  
6. 1951-1951 VADM Albert G. Noble  
7. 1952-1953 VADM Charles W. Fox  
8. 1954-1954 VADM John Gingrich  
9. 1955-1955 VADM Murry L. Royar  
10. 1956-1960 VADM Edward W. Clexton February 1956
11. 1960-1963 VADM Goege F. Beardsley July 1960
12. 1963-1965 VADM William A. Schoech July 1963
13. 1965-1970 VADM Ignatius J. Galantin March 1965
14. 1970-1971 VADM Jackson D. Arnold June 1970
15. 1971-1975 ADM Issac C. Kidd December 1971
16. 1975-1978 ADM Frederick H. Michaelis April 1975
17. 1978-1981 ADM Alfred J. Whittle Jr. August 1978
18. 1981-1983 ADM John G. Williams Jr. July 1981
19. 1983-1985 ADM Steve A. White August 1983

Note: ADM = Admiral, RADM = Rear Admiral, VADM = Vice Admiral.

[END]
Published: Fri Dec 08 08:58:09 EST 2017