Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

The Navy Department Library

Tags
Related Content
Sources

Adapted from "Captain Peter Belin, United States Navy" [biography, dated 29 August 1956] in Modern Biographical Files collection, Navy Department Library.
 

Adapted from "Captain Peter Belin, United States Navy"
[biography, dated 29 August 1956] in Modern Biographical Files collection, Navy Department Library.
Topic
  • nhhc-topics:intelligence
Document Type
  • nhhc-document-types:Biography
Wars & Conflicts
  • nhhc-wars-conflicts:world-war-ii
File Formats
Location of Archival Materials
  • nhhc-location-of-archival-materials:NHHC-Library

Peter Belin

3 February 1913 – [no death date]

Peter Belin was born in Scranton, Pennsylvania, on February 3, 1913, son of Ferdinand Lammot and Frances (Jermyn) Belin. He graduated from Hotchkiss School, Lakeville, Connecticut, and attended Yale University, New Haven, Connecticut, from which he received the degree of Bachelor of Arts in 1936. In 1938, he served as Private Secretary to Admiral H. B. Wilson, USN, Retired (now deceased) in Berlin, Germany, and during the period 1939-1941 was employed by Pan American Airways. 

He was commissioned Lieutenant (junior grade) in the US Naval Reserve on September 6, 1939, to rank from June 28, 1939. Advancing progressively in rank, he subsequently attained that of Captain, to date from July 1, 1955, having transferred from the Naval Reserve to the US Navy on September 18, 1946. 

Called to active duty, he was assigned in January 1941 to the Office of Naval Intelligence, Office of the Chief of Naval Operations, Navy Department, Washington, DC. He remained there throughout World War II, and until October 1945, when he reported as Assistant United States Naval Attache at the American Embassy, London, England. In February 1948, he joined the staff of Commander SIXTH Fleet as Intelligence Officer and for three years, February 1950 until February 1953, again served in the Naval Intelligence Division, Office of the Chief of Naval Operations, Navy Department. 

He was next assigned to the staff of the Commander in Chief, Naval Forces, Eastern Atlantic and Mediterranean, and in January 1954 became Aide and Flag Lieutenant to the Commander in Chief, US Atlantic Fleet. In June 1956, he reported for duty at Supreme Headquarters, Allied Powers, Europe. 

Captain Belin has the American Defense Service Medal; the American Campaign Medal; the World War II Victory Medal; and the National Defense Service Medal.

Captain Belin is a civilian aircraft pilot. He plays tennis and likes to ski.

 

END 

Published: Thu Nov 07 10:05:10 EST 2019