Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

The Navy Department Library

Tags
Related Content
Sources

Adapted from "Captain Milton Carey Dickinson, Supply Corps, U.S. Navy"
[biography, dated [no date] in Modern Biographical Files collection, Navy Department Library.
 

 
Topic
  • nhhc-topics:logistics
  • nhhc-topics:operations
Document Type
  • nhhc-document-types:Biography
Wars & Conflicts
  • nhhc-wars-conflicts:world-war-ii
File Formats
  • nhhc-file-format:image
Location of Archival Materials
  • nhhc-location-of-archival-materials:NHHC-Library

Milton Carey Dickinson

17 October 1905-[no death date]


Photo of Captain Milton C. Dickinson copied from page 306 of the 1929 edition of the U.S. Naval Academy yearbook 'Lucky Bag'.

Download PDF Version [4.5MB]

Milton Carey Dickinson was born in Mobile, Alabama, on October 17, 1905. He has two years’ enlisted service in the US Navy, before his appointment, at large, to the US Naval Academy, Annapolis, Maryland, in 1925. Graduated and commissioned Ensign on June 8, 1929, he transferred to the Supply Corps of the US Navy, in the rank of Lieutenant (jg) on September 17, 1935, and subsequently attained the rank of Captain to date from March 30, 1945.

Following graduation from the Naval Academy in 1929, he joined USS Lexington, and in May 1933 transferred to USS Cuyama. Detached from that vessel in May 1934, he continued sea duty until September of the same year in USS Elliot. Completing a course at the Finance and Supply School, Philadelphia, Pennsylvania, he was assigned in May 1935, to the Naval Supply Depot, Norfolk, Virginia, as Assistant to the Supply Officer.

Between January 1937 and September 1939 he had similar duty at the Fleet Air Base, Pearl Harbor, Territory of Hawaii, after which he joined USS Raleigh. He was aboard that cruiser when the United States entered World War II, December 8, 1942, and continued duty in her as Supply Officer until June 1942. Returning to the United States he reported as Supply and Accounting Officer at the Naval Advanced Base Depot, Port Hueneme, California.

He remained at Port Hueneme until October 1943, when he became Supply and Logistic Officer on the staff of Commander Naval Forces, Europe. In February 1944 he was assigned to the Naval Air Facility, Dunkeswell, Great Britain, and until January 1946 served as Supply Officer on the staff of Commander Naval Forces, Germany. He received a Letter of Commendation, with authorization to wear the Commendation Ribbon, from the Commander Naval Forces, Europe, and was cited in part as follows:

“…..As Supply Officer, you distinguished yourself by your farsightedness in planning and directing logistic matters of the United States Naval Forces, Germany, as well as providing logistic support to the Force Headquarters and the Subordinate Command in such an efficient manner that the assigned mission was successfully and promptly accomplished….”

Following an assignment as Officer in Charge of the Midshipmen Store at the Naval Academy, Annapolis, Maryland, he reported in August 1947 as Supply Officer of the Naval Supply Depot, Crane, Indiana. From July 1948 until April 1949 he had duty as Executive Officer of the Naval Supply Center, Guam, Marianas Islands, after which he became Officer in Charge of the Navy Regional Accounts Office, New York, New York.

In addition to the Commendation Ribbon, Captain Dickinson has the American Defense Service Medal; the American Campaign Medal; the Asiatic-Pacific Campaign Medal 

END

Published: Mon Jul 06 07:29:57 EDT 2020