Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

The Navy Department Library

Tags
Related Content
Sources

Adapted from "Lieutenant Commander Marvin C. Clayton, United States Naval Reserve" [biography, dated 23 April 1953] in Modern Biographical Files collection, Navy Department Library.

Topic
  • nhhc-topics:equipment
Document Type
  • nhhc-document-types:Biography
Wars & Conflicts
  • nhhc-wars-conflicts:world-war-ii
File Formats
  • nhhc-file-format:image
Location of Archival Materials
  • nhhc-location-of-archival-materials:NHHC-Library

Marvin Clyde Clayton

7 July 1911-11 January 1990


Photo of Marvin Clyde Clayton copied from the 1936 edition of the U.S. Naval Academy yearbook 'Lucky Bag'

Marvin Clyde Clayton was born in Madisonville, Kentucky, on July 7, 1911, son of Mr. and Mrs. W.E. Clayton. He entered the US Naval Academy as Midshipman from Kentucky on June 18, 1931. He was graduated on June 4, 1936. On March 24, 1943, he was appointed Lieutenant (jg) in the U.S. Naval Reserve, and on November 28, 1945, was promoted to the rank of Lieutenant Commander.

He began his active service in July 1943 in the Office of Procurement and Material, Navy Department, Washington, DC in January 1944 he reported to the University of Texas, Austin, Texas, where he had duty until May 1945 in connection with the Naval Reserve Officers Training Corps Unit. In June 1945 he reported to the University of Wisconsin, Madison, Wisconsin, to assist in setting up an NROTC until there. He served as Assistant Professor of Naval Science at the activity until released from active duty in July 1946.

Recalled to active military service in June 1951, he has been on duty since that time in the Office of the Supervising Inspector of Naval Material, Chicago, Illinois.

Lieutenant Commander Clayton has the American Campaign Medal; and the World War II Victory II Medal.

END

Published: Mon Jun 28 13:32:15 EDT 2021