Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

The Navy Department Library

Tags
Related Content
Sources

Adapted from "Rear Admiral Charles Becker, Supply Corps, United States Navy"  [biography, dated 28 June 1972] in Modern Biographical Files collection, Navy Department Library.
 

Adapted from "Rear Admiral Charles Becker, Supply Corps, United States Navy"
[biography, dated 28 June 1972] in Modern Biographical Files collection, Navy Department Library.Adapted from "Rear Admiral Charles Becker, Supply Corps, United States Navy"
[biography, dated 28 June 1972] in Modern Biographical Files collection, Navy Department Library.

Topic
  • Navigation
Document Type
  • Biography
Wars & Conflicts
  • World War II 1939-1945
File Formats
  • Image (gif, jpg, tiff)
Location of Archival Materials
  • NHHC-Library

Charles Becker

3 July 1921 – [no death date]


PDF Version [1.7MB]

Charles Becker was born in Kaufman, Texas, on July 3, 1921, son of George and Florence Minerva (Nash) Becker. He attended Kaufman High School and Texas Military Academy at Terrell, prior to entering the US Naval Academy, Annapolis, Maryland, on appointment at large in 1940. He was graduated and commissioned Ensign on June 9, 1943, with the Class of 1944 (course of instruction reduced to three years due to World War II). Advancing progressively in rank, he attained that of Rear Admiral, to date from July 1, 1970, having transferred to the Supply Corps of the US Navy in January 1948. 

Following graduation from the Naval Academy in 1943, he reported on board USS Braine (DD-630) and while on board that destroyer participated in the Treasury-Bougainville and Bismark Archipelago actions; Wake Island raid; capture and occupation of Saipan; Leyte and Lingayen Gulf landings; assault and occupation of Okinawa Gunto; Mariveles-Corregidor action and landings on Mindanao Island. Detached from Braine in November 1945, after the cessation of hostilities the previous August, he next attended the Gunnery Officer Ordnance School, Washington, DC, and in April 1946 joined USS Holder (DD-819) to serve as Gunnery Officer, Executive Officer and Navigator. 

From July to December 1947 he was a student at the Navy Supply Corps School, Bayonne, New Jersey, after which he served as Assistant Supply Officer at the Marine Corps Air Station, Quantico, Virginia. He remained there until October 1948, when he reported as Assistant to the Supply Officer at the Naval Air Station, Jacksonville, Florida. In August 1950 joined USS Minos (ARL-14) as Supply and Disbursing Officer and in August 1951 was detached for graduate instruction at Harvard Graduate School of Business Administration, Boston, Massachusetts, from which he received the degree of Master of Business Administration, with honors, in June 1953. 

Following an assignment as Assistant to the Supply Officer at the Naval Supply Depot, Scotia, New York, he reported in July 1954 as Assistant Director of the Special Projects Division, Bureau of Supplies and Accounts, Navy Department, Washington, DC. In April 1955 he transferred to the Office of the Chief of Naval Operations, Navy Department, where he served as Supply Assistant in the Foreign Military Assistance Branch, Material Division until November 1956. In January 1957 he joined the Staff of Commander Service Squadron THREE as Supply Plans Officer and in January 1959 reported as Director of the Equipment Support Division at the Electronics Supply Office, Great Lakes, Illinois. 

During the period August 1961 to June 1963 he was Supply Officer on board USS Hector (AR-7), after which he was a student at the Industrial College of the Armed Forces, Washington, DC. In June 1964 he became Supply Officer at the Naval Station, Key West, Florida, and in July 1966 reported as Supply and Fiscal Officer at the US Naval Academy, Annapolis, Maryland. He served as Executive Officer at the Naval Supply Center, Oakland, California, from August 1968 to June 1969, when he assumed command of the Naval Supply Center, Long Beach, California, with additional duty as Supply Officer at the Naval Base, Los Angeles-Long Beach. In September 1970 he became Director of the Material Division, Office of the Chief of Naval Operations, Navy Department and in June 1972 was detached for duty as Vice Commander of the Naval Supply Systems Command Headquarters, Washington, DC. 

Rear Admiral Becker has the American Defense Service Medal; American Campaign Medal; Asiatic-Pacific Campaign Medal; World War II Victory Medal; Navy Occupation Service Medal, Europe Clasp; National Defense Service Medal with bronze star; Armed Forces Expeditionary Medal (Taiwan); and the Philippine Liberation Ribbon with two stars.

END 

Published: Wed Jul 31 08:13:10 EDT 2019