Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

The Navy Department Library

Tags
Related Content
Sources

Adapted from "Captain Frederick Gale Fellowes Jr., Commanding Officer" [biography, date unknown] in Modern Biographical Files collection, Navy Department Library.

Topic
  • nhhc-topics:aviation
Document Type
  • nhhc-document-types:Biography
Wars & Conflicts
  • nhhc-wars-conflicts:vietnam-conflict
File Formats
  • nhhc-file-format:image
Location of Archival Materials
  • nhhc-location-of-archival-materials:NHHC-Library

Frederick Gale Fellowes Jr.

1 January 1930-16 July 2018


Photo of Captain Frederick G. Fellowes, Jr. copied from the 1953 edition of the U.S. Naval Academy yearbook 'Lucky Bag'.

Upload PDF Version [106KB]

Fredrick Gale Fellows J. was born in Buffalo, N.Y., on January 1, 1930. He graduated from Tucson (Ariz.) Senior High School in 1947 prior to entering the United States Naval Academy in 1949. Graduating in 1953, he was commissioned an Ensign and subsequently promoted to the rank of Captain on August 1, 1971.

After graduation from the Naval Academy he was assigned to USS Winston (AKA-94) in San Diego. In January 1954, he entered flight training at Naval Air Station, Cecil Field, Florida. In June 1959, he became Aide and Flag Lieutenant to the Chief of Naval Training, Pensacola. In 1962 he began training in the F-8 Crusade with Fighter Squadron 174 and then joined Fighter Squadron 11 in August 1962.

From July 1964 to June 1965, he attended the Army’s Command and General Staff College at Fort Leavenworth, Kansas, and upon graduation, reported to Fighter Squadron 124, NAS Miramar, Ca., for refresher training in the F-8. Completing F-8 Replacement Air Group training, he became Operations Officer for Attack Carrier Wing 19, NAS Lemoore, Ca. He deployed to Southeast Asia in October 1966 for eight months onboard USS Ticonderoga (CVA-14) and flew both the F-8 and A-4 aircraft in combat.

In September 1967, he began training in the F-4 Phantom with Fighter Squadron 101, Oceana, Virginia, and on March 29, 1968, he became Executive Officer of Fighter Squadron 102, NAS Oceana, Virginia. He deployed to Southeast Asia in April 1968 for second combat tour with Fighter Squadron 102. He assumed command of Fighter Squadron 102 in June of that same year.

In July 1969, he reported as Personal Aide to the Chief of Naval Operations serving under both Admirals Thomas H. Moorer and Elmo R. Zumwalt Jr. In April 1971 he reported to USS John F. Kennedy (CVA-67) as Executive Officer.

On April 20, 1972, Captain Fellowes became Commanding Officer of USS San Diego (AFS-6), and made two extended deployments to the Mediterranean with Sixth Fleet. He was detached in March 1974 and served as special assistant to the Inspector General Cinclantflt until August 16, 1974. On December 2, 1974, Captain Fellowes became the 25th Commanding Officer of USS Hancock.

Captain Fellowes has been awarded the Distinguished Flying Cross with two gold stars in lieu of second and third awards, the Meritorious Service Medal, fifteen strike Flight Air Medal, the Navy Commendation Medal with Combat Distinguishing Device with two gold stars in lieu of second and third awards, the Navy Unit Commendation with bronze star in lieu of second award, the South Vietnamese Cross of Gallantry and various campaign medals for action during his two combat tours in Vietnam

END

Published: Tue May 11 08:16:33 EDT 2021