Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

The Navy Department Library

Related Content
Sources

Adapted from "Captain Guy Sedgwick Vogan, Medical Corps, U. S. N. R.," [biography, dated 18 May 1951] in Biographies, 20th century collection, Navy Department Library.

Topic
Document Type
  • Biography
Wars & Conflicts
  • nhhc-wars-conflicts:world-war-i
  • nhhc-wars-conflicts:world-war-ii
File Formats
Location of Archival Materials
  • NHHC-Library

Guy Sedgwick Vogan

7 September 1891 –

Guy Sedgwick Vogan was born in Clintonville, Pennsylvania, on 7 September 1891, son of Edward F. and Josephine (Huffman) Vogan. He attended High School at Sandy Lake, Pennsylvania, and received the degrees of Bachelor of Science and Doctor of Medicine from Grove City College, Grove City, Pennsylvania, and the University of Pittsburgh, at Pittsburgh, respectively.

During World War I he served as a First Lieutenant in the Medical Corps of the US Army, in charge for a year (1918) of the Laboratory at Base Hospital #70, American Expeditionary Forces.  He attained the rank of Captain in the Army Reserve. In civil life, during the period 1929-1941 he was a Radiologist at Kane Community Hospital, Kane, Pennsylvania. During that period he was commissioned Surgeon in the Medical Corps of the US Naval Reserve. He subsequently received promotions to the rank of Commander (Medical Inspector) on 9 January 1943 and to Captain on 20 November 1945.

Called to active duty in December 1941, Doctor Vogan served briefly at the Naval Hospital, Philadelphia, Pennsylvania, and from February to September 1942 at the Naval Receiving Station there. In October of that year he reported to the Naval Training School at the University of Notre Dame, Indiana, for V-7 Indoctrination. Completing the course, he remained there on duty from June 1943 until October 1944. For a year thereafter he served at the Replacement Center, Camp Parks, California, and from January until June 1946 at the Naval Hospital, Shoemaker, California.

In July 1946 he reported for duty at the Naval Hospital, Bainbridge, Maryland, and during his year there had additional duty as Executive Officer of the Hospital Corps School. From May 1947 until March 1951 he had successive duty at the Naval Hospital, Dublin, Georgia, and Santa Margarita Ranch, Camp Pendleton, Oceanside, California. In April 1951 he returned to Bainbridge, Maryland, for a tour of duty as Medical Officer on the Staff of Commander, Naval Training Center.

Captain Vogan had the World War I Victory Medal; the American Defense Service Medal; the American Campaign Medal; and the World War II Victory Medal.

[END]
Published: Wed Feb 27 15:40:06 EST 2019