Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

The Navy Department Library

Tags
Related Content
Sources

Adapted from "Captain John Lawrence Ewing, U. S. Navy"  [biography, 7 November 1955] in Modern Biographical Files collection, Navy Department Library.
 

Topic
  • nhhc-topics:ordnance and weapons
  • nhhc-topics:aviation
Document Type
  • nhhc-document-types:Biography
Wars & Conflicts
  • nhhc-wars-conflicts:world-war-ii
File Formats
  • nhhc-file-format:image
Location of Archival Materials
  • nhhc-location-of-archival-materials:NHHC-Library

John Lawrence Ewing

26 February 1904-31 May 1989


Photo of Captain John L. Ewing copied from page 361 of the 1927 edition of the U.S. Naval Academy yearbook 'Lucky Bag'.

PDF Version [184KB]

John Lawrence Ewing was born in Boston, Massachusetts, on February 26, 1904, son of John L. and Eleanor F. (Mullowney) Ewing, both deceased. He received his early education from Boston public schools and Boston Latin School, and attended Boston College for a year and one-half before his appointment to the US Naval Academy in 1923. Graduated and commissioned Ensign on June 2, 1927, he subsequently attained the rank of Captain, to date from March 20, 1945.

After graduation he remained at the Naval Academy for Aviation Indoctrination, and on August 20, 1927, reported to the battleship Utah, in which he served as a junior engineering officer for a year. On August 1, 1928 he was transferred to USS Galveston, and as Assistant Engineering Officer of that cruiser participated in operations in Nicaragua during the Second Nicaraguan Campaign in 1928-1929. He detached to return to the United States, and on March 29, 1929, reported to the Naval Air Station, Pensacola, Florida, for flight training. He completed the course and was designated Naval Aviator on November 0, [sic] 1929.

From December 28, 1929, to May 1934 he served successively in Utility Squadron 2-S, attached to USS Wright,  and Patrol Squadron 5-S, a unit of Aircraft Squadrons, based at Coco Solo, Canal Zone. While attached to the latter squadron, he participated in the Norfolk-to-Coco Solo Ferry Flight in September 1933 in plane 5-P-11. He and all other members of Patrol Squadron 5 received congratulatory messages from the Secretary of the Navy, the Chief of Naval Operations, and the Chief of the Bureau of Aeronautics on the accomplishment of the “longest non-stop formation seaplane flight in the history of aviation.”

He returned to the Naval Academy in June 1934, and after two years instruction in Aeronautical Engineering at the Postgraduate School, continued the course at the University of Michigan, Ann Arbor, Michigan, from which he was awarded the degree of Master of Science in Aeronautical Engineering in June 1937.

Following two years’ service as Senior Aviator of USS Richmond, he reported on June 1, 1939, for duty with Patrol Squadron 53, based at Norfolk, Virginia. He continued duty as Gunnery Officer of that squadron until May 1940. Having been designed an Aeronautical Engineering Duty Officer in February 1940, he served from June of that year until July 1942 at the Naval Aircraft Factory, Philadelphia, Pennsylvania, being on duty there when the United States entered World War II.

He was next sent to Kodiak, Alaska, where he had duty until October 1943 at the Naval Air Station, as Overhaul and Repair Officer. In November of that year he returned to Annapolis as Aviation member on the staff of the Postgraduate School, and, detached in January 1945, reported the next month to the Naval Air Station, Quonset Point, Rhode Island. After a year there in the capacity of Overhaul and Repair Officer, he was ordered to the Bureau of Aeronautics, Navy Department, Washington, DC, where he served until May 1948 as Director of the Power Plant Division. That tour was followed by duty from June 1948 to November 1930 as Overhaul and Repair Officer at the Naval Air Station, Pensacola, Florida.

On December 10, 1950, he became Assistant Bureau of Aeronautics Representative, Central District, Wright-Patterson Air Force Base, Dayton, Ohio. He continued duty in that capacity until July 1953, and on August 20 returned to the Bureau of Aeronautics, Navy Department, where he served as Executive Director, Material and Services Group, until August 23, 1955. Captain Weing[sic] is presently assigned as Overhaul and Repair Officer, Naval Station, Alameda, California.

Captain Ewing has the Second Nicaraguan Campaign Medal; the American Defense Service Medal; the American Campaign Medal; Asiatic-Pacific Campaign Medal; World War II Victory Medal; and National Defense Service Medal.

END 

Published: Thu May 14 10:55:37 EDT 2020