Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

The Navy Department Library

Related Content
Topic
Document Type
Wars & Conflicts
File Formats
Location of Archival Materials

Bureau of Yards and Docks

Established by Acts of 31 August 1842 and 5 July 1862, this Bureau had its first Civil Engineer Corps officer in RADM Mordecai T. Endicott. This bureau was abolished by order of 5 March 1966. Functions were assumed by the Naval Facilities Engineering Command effective 1 May 1966.

    1. 1842-1846 CAPT Lewis Warrington  
    2. 1846-1869 CAPT Joseph Smith  
    3. 1869-1871 CAPT Daniel Ammen  
    4. 1871-1874 COMMO Christopher R.P. Rodgers  
    5. 1874-1878 COMMO John C. Howell  
    6. 1878-1881 COMMO Richard L. Law  
    7. 1881-1885 RADM Edward T. Nichols  
    8. 1885-1889 COMMO B. Harmony  
    9. 1889-1890 COMMO Grorge D. White  
    10. 1890-1894 COMMO Norman H. Farquhar  
    11. 1894-1898 COMMO Edmund O. Matthews  
    12. 1898-1907 RADM Mordecai T. Endicott  
    13. 1907-1907 LT Harry H. Rousseau  
    14. 1907-1912 RADM Richard C. Hollyday  
    15. 1912-1916 RADM Homer R. Stanford  
    16. 1916-1917 RADM Frederick R. Harris  
    17. 1918-1921 RADM Charles W. Parks  
    18. 1921-1929 RADM Luther E. Gregory  
    19. 1929-1933 RADM Archibald L. Parsons  
    20. 1933-1937 RADM Norman M. Smith  
    21. 1937-1945 RADM Ben Moreel  
    22. 1945-1949 RADM John J. Manning  
    23. 1949-1953 RADM Joseph F. Jelley, Jr.  
    24. 1953-1955 RADM John R. Perry  
    25. 1955-1959 RADM Robert H. Meade  
    26. 1959-1962 RADM Eugene J. Peltier  
    27. 1962-1965 RAM Peter Corradi  
    28. 1965-1969 RADM Alexander C. Husband  

    Naval Facilities Engineering Command

    29. 1969-1972 RADM Walter M. Enger August 1969
    30. 1972-1977 RADM Albert R. Marschall May 1973
    31. 1977-1981 RADM Donald G. Iselin June 1977
    32. 1981-1984 RADM Wiliam M. Zobel February 1981
    33. 1984-1987 RADM John P. Jones. Jr. September 1984
    34. 1987-1989 RADM Benjamin F. Montoya August 1987
    35. 1989-1992 RADM David E. Bottorff October 1989
    36. 1992-1995 RADM Jack E. Buffington September 1992
    37. 1995-1998 RADM David J. Nash September 1995
    38. 1998-2000 RADM Louis M. Smith September 1998
    39. 2000-2003 RADM Michael R. Johnson October 2000
    40. 2003-2006 RADM Michael K. Loose October 2003
    41. 2006-2010 RADM Wayne G. Shear October 2006
    42. 2010-2012 RADM Christopher J. Mossey May 2010
    43. 2012- RADM Katherine L. Gregory October 2012

Note: CAPT = Captain, COMMO = Commodore, LT = Lieutenant, RADM = Rear Admiral.

[END]
Published: Mon Mar 07 15:03:27 EST 2016