Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

The Navy Department Library

Related Content
Topic
Document Type
Wars & Conflicts
File Formats
Location of Archival Materials

Eleventh Naval District

The Eleventh Naval District, headquartered at the Lake Training Station in Lake Bluff, Illinois, was established on 7 May 1903 in accordance with General Order No. 128, signed by Acting Secretary of the Navy Charles H. Darling. The district was activated in 1911 as part of a larger administrative unit known as the "Ninth, Tenth and Eleventh Naval Districts." In 1920 the Eleventh Naval District became a separate Naval District. In 1945 the district was headquartered at San Diego, California, and consisted of the following geographic areas: New Mexico; Arizona; Clark County, Nevada; southern part of California, including Counties of Santa Barbara, Kern, and San Bernardino, and all counties south thereof. The Eleventh Naval District was disestablished on 30 September 1980.

  1919-1920 RADM Frederic B. Bassett, Jr. 10 February 1919
  1920-1923 RADM Roger Welles 21 January 1920
  1923-1926 RADM Ashley H. Robertson 1 August 1923
  1926-1928 RADM Josiah S. McKean 10 September 1926
  1928-1930 RADM Ashley H. Robertson 30 June 1928
  1930-1933 RADM Thomas J. Senn 1 December 1930
  1933-1936 RADM William T. Tarrant 12 June 1933
  1936-1939 RADM Sinclair Gannon 25 June 1936
  1939-1940 RADM Joseph R. Defrees 19 June 1939
  1940-1941 RADM Charles A. Blakely 24 January 1940
  1941 RADM John S. McCain (A) 9 December 1941
  1941-1942 RADM Ralston S. Holmes 22 December 1941
  1942-1943 CAPT George M. Ravenscroft (A) 31 December 1942
  1943-1944 RADM David W. Bagley 30 March 1943
  1944- RADM Wilhelm L. Friedell 31 January 1944
  1948-1949 RADM Bernhard H. Bieri 12 May 1948
  1949-1952 RADM Wilder D. Baker 14 February 1949
  1952-1953 RADM John W. Roper 31 July 1952
  1953-1953 RADM George R. Henderson 30 April 1953
  1953-1955 RADM George C. Dyer 25 September 1953
  1955-1960 RADM Charles C. Hartman 31 January 1955
  1960-1962 RADM Murr E. Arnold 9 July 1960
  1962-1964 RADM Almon E. Loomis 31 December 1962
  1964-1965 RADM Walter H. Price 9 September 1964
  1965-1967 RADM Frank A. Brandley December 1965
  1967-1970 RADM Marshall E. Dornin August 1967
  1970-1973 RADM Joseph W. Williams, Jr. January 1970
  1973-1975 RADM Fillmore B. Gilkeson September 1973
  1975-1976 RADM Samuel L. Gravely, Jr. Augsut 1975
  1976-1978 RADM William H. Rogers August 1976
  1978-1980 RADM Justin E. Langille III August 1978
   

Notes: CAPT = Captain, RADM = Rear Admiral.

The administrative records of the Eleventh Naval District are located in Record Group (RG) 181.2.10 at the National Archives and Records Administration’s Pacific Region (Laguna Niguel, CA) facility at 24000 Avila Road, 1st Floor, East Entrance, Laguna Niguel, California 92677-3497, telephone 949-360-2641 Call: 949-360-2641 .

An unpublished one-volume administrative history of the Eleventh Naval District during World War II, known as “World War II Naval Administrative History # 118,” is located in the Navy Department Library. It is unavailable for loan and must be consulted in the library. Photocopying of this manuscript is generally prohibited; the use of digital cameras by researchers is encouraged. Permission to photocopy a limited number of pages may be granted by the reference staff, contingent upon the physical state of the item. Any photocopying of this manuscript shall be done under the close supervision of the reference staff. A microfiche packet of this history is available; it can be borrowed through interlibrary loan or purchased. The use of personal scanners by non-library staff personnel must be approved by the reference staff on a document-by-document basis (Reference: Naval Historical Center Instruction [NAVHISTCENTINST] 5070.1C.). When requesting the administrative history, please specify its number. For example: "I'd like to examine/purchase World War Two Admin. History #118."

[END]
Published: Tue Mar 15 15:19:41 EDT 2016