Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

The Navy Department Library

Related Content
Topic
Document Type
  • Biography
  • Finding Aids Glossaries Guides
Wars & Conflicts
  • World War II 1939-1945
File Formats
Location of Archival Materials

Fifth Fleet Commanders

The Fifth Fleet was established on 15 March 1943, and disestablished on 1 January 1947.

  5 August 1943 VADM Raymond A. Spruance Becomes Commander of the Fifth Fleet
  8 November 1945 ADM John H. Towers becomes Commander of the Fifth Fleet
  18 January 1946 VADM Fredrick C. Sherman becomes Commander of the Fifth Fleet
  August 1946 VADM Alfred E. Montgomery becomes Commander of the Fifth Fleet

Note: ADM = Admiral, VADM = Vice Admiral.

[END]
Published: Tue Dec 05 08:32:41 EST 2017