Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

The Navy Department Library

Related Content
Topic
Document Type
Wars & Conflicts
File Formats
Location of Archival Materials

Bureau of Ships

The Bureau of Construction, Equipment and Repair was established 31 August 1842 at the same time that the Naval Board of Commissioner went out of existence. On 5 July 1862, it was split into the Bureau of Equipment and Recruiting, and the Bureau of Construction and Repairs. In 1940, the Bureau of Construction and Repairs combined with the Bureau of Engineering to from the Bureau of Ships. Effective 1 May 1966, title was changed to Naval Ship System Command. The Naval Ship System Command and the Naval Ordnance Command combined 1 July 1974 to form the Naval Sea System Command.

     
    1. 1842-1943 COMMO David Conner  
    2. 1843-1844 Captain Beverly Kennon  
    3. 1844-1847 COMMO Charles Morris  
    4. 1847-1852 COMMO Charles W. Skinner  
    5. 1852-1853 COMMO William B. Shubrick  
    6. 1853-1853 CNC* Samuel Hartt  
    7. 1853-1871 CNC John Lenthall  
    8. 1872-1877 CC* Isaiah Hanscom  
    9. 1878-1881 CC John W. Easby  
    10. 1882-1893 CC Theodore D. Wilson  
    11. 1894-1901 CC Philip Hichborn  
    12. 1901-1903 CC Francis T. Bowles  
    13. 1903-1910 CC Washington L. Capps  
    14. 1910-1914 CC Richard M.Watt  
    15. 1914-1922 RADM David W. Taylor  
    16. 1922-1929 RADM John D. Beuret  
    17. 1929-1932 RADM George H. Rock  
    18. 1933-1937 RADM Emory S. Land  
    19. 1937-1939 RADM William G. DuBose  
    20. 1939-1940 RADM Alexander H. Van Keuren  
    21. 1940-1942 RADM Samuel M. Robinson  
    22. 1942-1942 RADM Alexander H. Van Keuren  
    23. 1942-1946 VADM Edward L. Cochrane  
    24. 1946-1949 VADM Earle W. Mills  
    25. 1949-1951 RADM David H. Clark  
    26. 1951-1953 RADM Homer N. Wallin  
    27. 1953-1955 RADM Wilson D. Leggit Jr.  
    28. 1955-1959 RADM Albert G. Mumma  
    29. 1959-1963 RADM Ralph K. James  
    30. 1963-1966 RADM William A. Brockett April 1963


    Naval Ship System Command

    31. 1966-1969 RADM Edward J. Fahy February 1966
    32. 1969-1972 RADM Nathan Sonenshein July 1969
    33. 1972-1976 RADM Robert C. Gooding July 1972


    Naval Sea System Command

    34. 1976-1980 VADM Clarence R. Bryan September 1976
    35. 1980-1985 VADM Earl B. Fowler Jr. March 1980
    36. 1985-1988 VADM William H. Rowden  
    37. 1988-1991 VADM Peter M. Hekman, Jr. September 1988
    38. 1991-1994 VADM Kenneth C. Malley  
    39. 1994-1998 VADM George R. Sterner April 1994
    40. 1998-2002 VADM George P. Nanos, Jr. May 1998
    41. 2002-2005 VADM Philip M. Balisle June 2002
    42. 2005-2008 VADM Paul E. Sullivan July 2005
    43. 2008-2013 VADM Kevin M. McCoy June 2008
    44. 2013- VADM William H. Hilarides June 2013

*CC - Chief Constructor, *CNC - Chief Naval Constructor, RADM - Rear Admiral, VADM - Vice Admiral

[END]
Published: Mon Mar 07 15:11:47 EST 2016