Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

The Navy Department Library

Tags
Related Content
Sources

Adapted from "Lieutenant Commander Emory W. Coil, United States Navy, Deceased" [biography, dated 12 January 1959] in Modern Biographical Files collection, Navy Department Library.

Topic
  • nhhc-topics:operations
  • nhhc-topics:aviation
Document Type
  • nhhc-document-types:Biography
Wars & Conflicts
  • nhhc-wars-conflicts:world-war-i
File Formats
  • nhhc-file-format:image
Location of Archival Materials
  • nhhc-location-of-archival-materials:NHHC-Library

Emory Wilbur Coil

28 September 1888-24 August 1921


Photo of Francis Cogswell copied from the 1912 edition of the U.S. Naval Academy yearbook 'Lucky Bag'

Upload PDF Version [51KB]

Emory Wilbur Coil was born in Massachusetts on September 28, 1888. He was appointed Midshipman from Ohio and entered the Naval Academy on June 24, 1907. Graduated and commissioned Ensign on June 7, 1912, he was promoted to Lieutenant (junior grade) on June 8, 1915; Lieutenant (L) on July 1, 1917, and Lieutenant on June 8, 1918; and Lieutenant Commander 9T), to date from September 21, 1918.

After graduation in June 1912, he was assigned for a year to the USS Colorado, an armored cruiser of the Pacific Fleet, then served successively in the USS Pittsburgh and USS South Dakota, also armored cruisers of the Pacific Fleet, the USS Buffalo, a transport operating from Pacific Station, and the USS Denver, a Pacific Fleet cruiser. Detached from that latter in October 1916, he was ordered to the Naval Station, Pensacola, Florida, for flight training, and in March 1918, during World War I, was transferred to the Naval Air Station, Rockaway, Long Island, New York.

Following Armistice, November 11, 1918, he served in the Office of the Chief of Naval Operations, Navy Department, Washington, DC, and in March 1919, was ordered to the Naval Air Station, Cape May, New Jersey, where a month later he joined the Navy dirigible, C-5. In June of the same year he was ordered to London, England, for duty at the US Naval Headquarters, and served in the Aviation Section until May 1920, when he was transferred to the Office of the Staff Representative, London. In August 1920 he was again transferred, this time for duty in connection with the R-38 (ZR-2) then building in Howden, England, and attached to the Naval Airship Detachment (US) of the Royal Air Force Airship Force Base, Howden, Yorkshire, England.

He was killed while serving on board the ZR-2, when that dirigible crashed on a trail flight near Hull, England, on August 24, 1921, before she was taken over from the British Government by the United States Navy.

Lieutenant Commander Coil had the World War I Victory Medal.

END

Published: Mon Apr 26 09:59:19 EDT 2021