Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

The Navy Department Library

Tags
Related Content
Sources

Adapted from "Captain Alfred Warner Eyer, Medical Corps, United States Navy"
[biography, dated 9 October 1953] in Modern Biographical Files collection, Navy Department Library.

Topic
  • nhhc-topics:medicine
Document Type
  • nhhc-document-types:Biography
Wars & Conflicts
  • nhhc-wars-conflicts:world-war-ii
File Formats
Location of Archival Materials
  • nhhc-location-of-archival-materials:NHHC-Library

Alfred Warner Eyer    

29 January 1903-[no death date]

PDF Version [119KB]

Alfred Warner Eyer was born in Wilmington, Delaware, on January 29, 1903, son of Wesley and Margaret Taylor (McConnell) Eyer. He graduated from Caesar Rodney High School, Wyoming, Delaware, and on June 23, 1924 enlisted in the US Marine Corps. He received a Special Order Discharge on May16, 1925, to enlist in the Hospital Corps of the US Navy. He was honorably discharged on October 12 of the same year, to enter Medical School. He attended the University of Delaware at Newark for two years and Hahnemann School of Science for one year, and Hahnemann Medical College, Philadelphia, receiving the degree of Bachelor of Science and Doctor of Medicine, the latter in 1930.

Commissioned Lieutenant (jg) in the Medical Corps of the US Navy on June 30, 1930, he subsequently advanced in rank, attaining that of Captain, to date from March 15, 1945.

Upon receiving his commission in 1930, he was assigned to the Naval Hospital, Washington, DC. Continuing duty in Washington, he served from September 1931 to May 1932 at the Naval Dispensary, prior to reporting aboard USS California. Detached from that battleship in April 1934, he was ordered to the Naval Hospital, San Diego, California, where he remained until November 1934, when he transferred to the Naval Air Station, San Diego, where he had duty in the Out- Patients Department, Dependents, until August 1936.

He attended a course at the Naval medical School, Washington, DC, after which he served briefly (May-July 1937) at the Naval Medical Center, Washington. He next had instruction at the School of Aviation Medicine, Randolph Field, Texas, and in December 1937 was designated Flight Surgeon, having joined Marine Scouting Squadron THREE, based on St. Thomas, Virgin Islands, the previous month. Returning to the United States, he served between February and October 1940 at the Naval Dispensary, Navy Yard, Philadelphia, Pennsylvania, after which he had duty as Assistant Naval Attaché at the American Embassy, London, England. He was serving in that capacity when the United States entered World War II, December 8, 1941.

In April 1942 he was order to the Navy Department, Washington, DC, where he was assigned to the Bureau of Aeronautics, and the next year transferred to the Bureau of Medicine and Surgery. He remained in the Department until July 1943, when he reported for fitting out duty in USS Intrepid at the Newport News (Virginia Shipbuilding and Dry Dock Company. He reported aboard as Senior Medical Officer upon her commissioning, August 16, 1943, and in August 1944 was detached for service at the Naval Air Station, Anacostia, DC.

In July 1945 he reported for duty in connection with the fitting out USS Midway, but was ordered before her commissioning, to Guam, Marianas Islands, where he served as Staff Medical Officer of the Staff of Commander. He remained there until June 1947, and in June 1948 completed the course in logistics at the Naval War College, Newport, Rhode Island.

He was assigned to the Bureau of Medicine and Surgery, Department of the Navy, Washington, DC, as Chief, Planning and Logistics Section, and later as Director of the Planning Division until July 1952. In August 1952 he was assigned as Officer in Charge of the Naval Detachment, Armed Services Medical Procurement Agency, Brooklyn, New York, and served as Chief, Material Standards Division of that agency. In March 1953, he was appointed Deputy Chief of the Armed Services Medical Procurement Agency and is currently serving in the latter capacity.

Captain Eyer has the American Defense Service Medal; American Campaign Medal; the European-African-Middle Eastern Campaign Medal; the Asiatic-Pacific Campaign; and the World War II Victory Medal.

END 

Published: Wed May 06 10:20:45 EDT 2020