Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

The Navy Department Library

Tags
Related Content
Sources

Adapted from "Captain Shakeeb Ede, Medical Corps, United States Navy, Deceased"  [biography, dated 2 June 1964] in Modern Biographical Files collection, Navy Department Library.
 

Adapted from "Captain Shakeeb Ede, Medical Corps, United States Navy, Deceased"
[biography, dated 2 June 1964] in Modern Biographical Files collection, Navy Department Library.Adapted from "Captain Shakeeb Ede, Medical Corps, United States Navy, Deceased"
[biography, dated 2 June 1964] in Modern Biographical Files collection, Navy Department Library.
Adapted from "Captain Shakeeb Ede, Medical Corps, United States Navy, Deceased"
[biography, dated 2 June 1964] in Modern Biographical Files collection, Navy Department Library.

Topic
  • DANFS (Dictionary of American Fighting Ships)
  • Medicine
Document Type
  • Biography
Wars & Conflicts
  • World War II 1939-1945
File Formats
Location of Archival Materials
  • NHHC-Library

Shakeeb Ede

12 October 1911-13 May 1988

PDF Version [694KB]

Shakeed Ede was born in Hattiesburg, Mississippi, on October 12, 1911, son of Mrs. George (Sultani Ayoub) Ede and the late Mr. Ede. He was graduated with the degree of Bachelor of Science and Doctor of Medicine from Tulane University of Louisiana, in New Orleans. He entered the Naval Service as Assistant Surgeon with rank of Lieutenant (junior grade) on August 21, 1937, and, by subsequent advancement, attained the rank of Captain, Medical Corps, USN, to date from July 1, 1953.

After instruction at the Naval Medical School, Washington, DC, from August 1937 to May 1938, and four months’ service at the Naval Hospital, Philadelphia, Pennsylvania, he had sea duty for a year each in USS Lexington (CV-2) and USS Waters (DD-115). In September 1940 he reported for duty as a Junior Medical Officer at the Naval Training Station, San Diego, California, and in August 1941 was detached to the Naval Hospital, San Diego, where he was a patient until March 1942.

During the early period of World War II he served as Medical Officer of USS Cimarron (AO-22), and from July to October 1943 was a student at the Naval Air Station, Pensacola, Florida. When detached he was assigned to the Naval Air Station, Quonset Point, Rhode Island, and served as Junior Medical Officer there until January 1945. For three months he was attached to the Precommissioning Detail of USS Vella Gulf (CVE-111), and from her commissioning in April 1945, until April 1946, served as the Senior Medical Officer (in rank of Commander, from July 1945) of that carrier escort vessel, which operated in the Pacific Area during the latter months of the war.

From April 1946 until October 1947 he served as Senior Medical Officer of the Naval Air Station, Anacostia, DC, and for seven months thereafter was a student in Surgery at the University of Pennsylvania Graduate School of Medicine. He then had successive duty as Resident in Surgery at the Naval Hospitals, Long Beach, California and Chelsea, Massachusetts. From October to December 1950 he had instruction at Camp LeJeune, North Carolina, then reported to the Force Evacuation Hospital, Fleet Marine Force, Camp Pendleton, California, where he served as Executive Officer and Acting Commanding Officer, and from February 1951 to September 1952 as Commanding Officer.

He was then transferred to the Naval Hospital San Diego, for duty until January 1953 as Assistant Chief of Surgery, after which he returned to the Naval Hospital, Camp Pendleton to serve until June 1957 as Chief, Surgical Service. For four years he served as Chief, Surgical Service, and Executive Officer at the Naval Hospital, Great Lakes, Illinois, and in June 1961 reported to the Naval Station, Long Beach, California, where he joined USS Haven (AH-12) for duty as Officer in Command, Naval Hospital on board.  Captain Ede has the American Defense Service Medal, Fleet Clasp; the American Campaign Medal; Asiatic-Pacific Campaign Medal; World War II Victory Medal; and the National Defense Service Medal.

He died May 13, 1988. 

END 

Published: Tue Feb 11 10:49:16 EST 2020