Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

The Navy Department Library

Tags
Related Content
Sources

Adapted from "Captain Theodore Hamilton Armstrong, United States Navy, Deceased" [biography, dated 5 August 1952] in Modern Biographical Files collection, Navy Department Library.
 

 
Topic
  • nhhc-topics:aviation
  • nhhc-topics:medicine
  • nhhc-topics:cruises deployments and exercises
Document Type
  • nhhc-document-types:Biography
Wars & Conflicts
  • nhhc-wars-conflicts:world-war-i
  • nhhc-wars-conflicts:world-war-ii
File Formats
Location of Archival Materials
  • nhhc-location-of-archival-materials:NHHC-Library

Theodore Hamilton Armstrong

24 August 1893-3 July 1974

Download PDF Version [3.5MB]

Theodore Hamilton Armstrong was born in Sparks, Texas, on August 24, 1893, son of the late Theodore and Jane Elizabeth (Reed) Armstrong. He graduated from Holland (Texas) High School in 1912, and from March 11, 1918 to April 7, 1919, served as a Private, Radio Detachment, in the Air Corps, and was stationed at Ellington Field, Texas. Between September 1919 and May 1922 he attended the University of Texas at Austin and on May 31, 1927 received the degree of Doctor of Medicine from the University of Texas, School of Medicine at Galveston.

After the United States entered World War II (December 8, 1941), he accepted an appointment (April 14, 1942) as a Lieutenant Commander in the Medical Corps of the US Navy. Advancing progressively in rank, he attained that of Captain to date from January 1, 1951.

Upon receiving his commission in 1942, he was assigned to the Naval Training Station, San Diego, California. He remained there until June or that year, when he was ordered to the Naval Training School for Machinists Mates at Las Cruces, New Mexico. In December 1942 he reported for instruction at the School of Aviation Medicine at the Naval Air Training Station, Pensacola, Florida, and continued instruction there until February 1943. He then transferred to the Naval Auxiliary Air Station, Saufley Field, Pensacola, and while at that station was designated Naval Flight Surgeon, September 1943.

Between August 1944 and February 1945 he served at the Naval Air Station, Bermuda, and until July 1946 he was assigned to the Naval Air Station, Naval Operating Base, Guantanamo Bay, Cuba. Returning to the United States, he had two month’s duty at the Naval Air Station, Atlanta, Georgia, followed by an assignment from September 1946, at the Naval Technical Training Center, Ward Island, Corpus Christi, Texas.

He joined USS Boxer (CV21) in November 1947, and when detached from that aircraft carrier in March 1949, reported for duty with Headquarters Squadron at the U.S. Marine Corps Air Station, Santa Ana, California. He remained there until August 1950, when he was assigned to the staff of Commander Fleet Logistic Air Wing, US Naval Air Station, Alameda, California. He served there for a year and following duty at the Naval Air Station, Floyd Bonnett Field, Brooklyn, New York, was ordered in January 1952, to the Naval Air Technical Training Center, Norman, Oklahoma, where he continue to serve.

Captain Armstrong has the World War I Victory Medal; the American Campaign Medal; and the World War II Victory medal.

Dr. Armstrong is a member of the American Medical Association; the Association of Military Surgeons of the United States; the National Rifle Association; and the Sports Car Club of America.

END

Published: Thu Sep 24 12:14:01 EDT 2020