Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

The Navy Department Library

Tags
Related Content
Sources

Adapted from "Commander Griffith Conrad Evans, United States Naval Reserve"
[biography, dated 17 July 1957] in Modern Biographical Files collection, Navy Department Library.

Topic
  • Boats-Ships--Submarine
  • Navigation
Document Type
  • Biography
Wars & Conflicts
  • Korean Conflict 1950-1954
  • China Service 1937-1939, 1945-1957
  • World War II 1939-1945
File Formats
Location of Archival Materials
  • NHHC-Library

Griffith Conrad Evans, Jr

17 May 1918-[no death date]

PDF Version [132KB]

Griffith Conrad Evans, Jr., was born in Lyn, Massachusetts, on May 17, 1918, son of Professor (Emeritus) Griffith C. Evans, noted mathematician and Mrs. (Isabel Mary John) Evans. He received the degree of Bachelor of Arts in Anthropology from the University of California , Berkeley, California , in 1940, and on December 16,1941, was appointed Coxswain, M-2, in the US Naval Reserve. He was commissioned Ensign on August 14, 1942, and subsequently advance to the rank of Commander, to date from 1 January 1957.  

Formerly a Clerk with the State Farm Mutual Automobile Insurance Company in Berkeley, California he was employed by the Matson Navigation Company as Chief Clerk in the Passenger Department. Since that time he has had active duty in the Naval Reserve as a result of his own request.

His enlisted services confined to quartermaster and signaling duty on board the USS YP-385 and USS YP-336, he began his officer service in September 1942 as an instructor in the Deck department of the US Maritime Service Office at Hoffman Island, New York, where he also had duty for a month as Assistant First Lieutenant. In October he was assigned to the USS YP-449 as Executive Officer, and in May 1943 assumed command of the USS YP-61. Detached in January 1944, he had four months instruction at the Submarine Chaser Training Center, Mimi, Florida, and for four months thereafter was Prospective Executive Officer from August 1944 until April 1945.

In April and May 1945 he attended the Fleet Sonar School, San Diego, California, and during the next eight months was Commanding Officer of USS PCS-1421. He was relived of active duty on February 11, 1946, and during the four years to follow was Navigator and Instructor in Organized Naval Reserve Units in San Francisco and Walnut Creek, California: Organized Naval Transport Service Co.12-1 and Volunteer Composite Unit 12-25, respectively.

Upon his return to active duty in August 1950, he assumed command of USS LSM-175, and from November 1951 until March 1953, command USS Everett (PF-8), which served as US Station ship at Hong Kong from March to August 1952 and from November 1952 to March 1953. He had staff duty from April 1953 until September 1955, serving first as Convoy and Routing Officer on the staff of Commander Hawaiian Sea Frontier, and from February 1954 as Assistant Director of Naval Personnel (NR) and Officer Procurement Officer, Civil Readjustment Officer and District Recruiting Office on the Staff of the Commandant, Fourteenth Naval District.

In October 1955 he took command of the USNR Training Center, Santa Ana, California and there served as a member of the National Naval Reserved Policy Board of 1956 and 1957. He is still in command of that center.

Commander Evans has the Naval Reserve Medal; the American Campaign Medal; Asiatic-Pacific Campaign Medal with one star; World War II Victory Medal; navy Occupation Service Medal (Asia Clasp); the China Service Medal (extended): the National Defense Service Medal; Korean Service Medal with two stars; United Nations Service Medal; the Philippines Liberation Ribbon; and the Ribbon for the Korean Presidential Unit Citation.

END 

Published: Thu Apr 23 10:54:22 EDT 2020