Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

The Navy Department Library

Tags
Related Content
Sources

Adapted from "Captain Earl Foster Evans, Medical Corps, United States Navy"
[biography, dated 23 August 1956] in Modern Biographical Files collection, Navy Department Library.
 

Adapted from "Captain Earl Foster Evans, Medical Corps, United States Navy"
[biography, dated 23 August 1956] in Modern Biographical Files collection, Navy Department Library.
Topic
  • nhhc-topics:medicine
Document Type
  • nhhc-document-types:Biography
Wars & Conflicts
  • nhhc-wars-conflicts:world-war-ii
File Formats
Location of Archival Materials
  • nhhc-location-of-archival-materials:NHHC-Library

Earl Foster Evans

15 March 1905-13 January 1981

PDF Version [117KB]

Earl Foster Evans was in New Orleans, Louisiana, on March 15, 1905, son of Elisha N. and Porter Sanders Evans, both now deceased. After graduation from Warren Easton High School in 1922, he entered Tulane University of Louisiana, where he played Varsity Football from 1925 to 1928, and was Assistant Coach in Football in 1929. He was graduated with the degree of Bachelor of Science from that University’s College of Arts and Sciences in 1926 and received the degree of Doctor of Medicine from its College of Medicine in 1930. At Tulane he was affiliated with Delta Tau Delta Social Fraternity, and Phi Chi, Medical Fraternity.

Commissioned Lieutenant (jg) in the Medical Crops of the US Navy on June 21, 1950, he subsequently advanced in rank to that of Captain, to date from March 20, 1945.

After a period of internship at the Naval Hospital, Philadelphia, Pennsylvania, he reported in June 1931 to the Naval Hospital, Parries Island, South Carolina, where he was on duty as a junior medical officer for eighteen months. He had postgraduate instruction at the naval medical School, Washington, DC, in early 1933, and later that year was ordered to Civilian Conservation Corps headquarters at Fort Screven, Georgia, form which he was assigned to the US Army Hospital for Malaria Control surveys over the State of Florida. In November 1934 he was transferred to the naval hospital, Pensacola, Florida, where he remained on duty until March 1935.

From April 1935 until June 1936 he was at sea as medical officer of USS Melville, tender for destroyer, Battle Force, and for a year thereafter served as Junior Medical officer of Destroyer Division 18, attached to USS Long. In July 1937 he returned to the Naval Hospital, Pensacola, and upon completion of that tour of duty two years later, had a year’s postgraduate instruction in Internal Medicine and Tropical Medicine at Tulane University’s Graduate School of Medicine.

In June 1940 he joined USS Holland (AS-3) to serve as Medical Officer of Submarine Squadron SIX, and was serving in that capacity at the outbreak of World War II. As such he participated in the Philippine Islands Operation from December 8, 1941, until May 6, 1942. He was detached from the Holland in August 1942, to make a War Patrol in the Pacific area on board the USS Salmon (SS- 182), completed in December 1942. In January 1943 he returned to the United States for an assignment until June 1944 as Medical Officer in the Department of Physical Training at the U.S. Naval Academy, Annapolis, Maryland.

Briefly in 1944 he was a student at the US Army Special Service School, Camp Detrick, Maryland, and later that year reported as Executive Officer of US Fleet Hospital No. 115, at Guam, Marians Islands. He remained there throughout the latter period of hostilities, returning to the United States in November 1945. From January 1946 to August 1948 he served as Chief of Medicine at the Naval Hospital, Oakland, California, and for two years thereafter had like duty at the Naval Hospital, San Diego, California.

A tour of duty at the Naval Hospital, Bethesda, Maryland, preceded his successive assignments as Executive officer at the Naval Hospital, Annapolis, Maryland (April 1953); and in a similar capacity at the Naval Hospital, San Diego, California (June 1955). On July 31, 1956, he was ordered to duty as Commanding Officer of the Naval Hospital, Charleston, South Carolina, his current duty.

Captain Evans has the American defense Service Medal; Asiatic-Pacific Campaign Medal with two stars; American Campaign Medal World War II Victory Medal; national Defense Service Medal; and the Philippine defense Ribbon. He is also entitled to wear the Submarine Combat Insignia (USS Salmon, August-December 1942).

END 

Published: Fri Apr 24 10:42:03 EDT 2020