Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

The Navy Department Library

Tags
Related Content
Sources

Adapted from "Captain William Anthony Ellis, United States Navy, Deceased"
[biography, dated 16 April 1963] in Modern Biographical Files collection, Navy Department Library.

Topic
  • Communications--Visual –Signals, Radio and Voice
Document Type
  • Biography
Wars & Conflicts
  • World War II 1939-1945
File Formats
  • Image (gif, jpg, tiff)
Location of Archival Materials
  • NHHC-Library

William Anthony Ellis

20 September 1912-1 September 2002


Photo of Captain William A. Ellis copied from page 83 of the 1936 edition of the U.S. Naval Academy yearbook 'Lucky Bag'.

PDF Version [268KB]

William Anthony Ellis was born in Brunswick, Maryland, on September 20, 1912, son of the late Captain Charles Vinton Ellis ChC, USN and Mrs. (Helen Elizabeth Pace) Ellis. Before entering the U.S. Naval Academy, Annapolis, Maryland, on June 9, 1932, he attended High Schools in San Pedro, California, Pensacola, Florida, and Highland Park, Illinois; Lake Forest College; and the Cochran-Bryan Preparatory School, Annapolis. As a Midshipman he participated in Company athletics and was Assistant Manager of the Soccer Team for three years; belonged to the Drum and Bugle Corps, being its commander one year; was a member of the Reception Committee three three [sic] years; was a member of the Masqueraders and Musical Clubs, and Advertising and Business Manager, 1935-36; and held the rank of Midshipman Lieutenant (junior grade) and Midshipman MPO. He was awarded a Letter of Commendation by the Superintendent, upon graduation. Graduated and commissioned Ensign on June 4, 1936, he subsequently attained the rank of Captain, to date from April 1, 1955.

Upon graduation from the Naval Academy in June 1936, he was assigned to USS Maryland, a unit of Battleship Division 4, Battle Force, and during his period of duty aboard was Editor of the ship's paper "Catapult." Detached in May 1938, he next served for ten months as Communication Watch Officer on the staff of Commander in Chief, US Fleet, attached to USS Pennsylvania, flagship. Returning to the Maryland in March 1939, he had an additional years' duty aboard, after which he was assigned from April to August 1940 to the Naval Air Station, Pensacola, Florida, as Student Naval Aviator.

Further sea duty in the USS Semmes, an auxiliary vessel, formerly a destroyer, preceded service as Executive Officer of USS Nelson (DD 623), from October 1942 to August 1943, during which period of World War II he participated in the Sicilian occupation in July and August 1943. He returned to the United States in September 1943, and served during the remainder of the war in the Office of the Chief of Naval Operations, Navy Department, Washington, DC, as Technical and Administrative Assistant, Communication Security Station, Naval Communications Division. He received a Letter of Commendation, with authorization to wear the Commendation Ribbon, from the Secretary of the Navy, for "exceptionally meritorious conduct…during the period September 30, 1943 to August 14, 1945…" while serving in the Communication Security Section. The citation continues in part:

"…By the exercise of great foresight and administrative ability, he instituted and carried out plans and policies which enabled the Communications Security Organization to meet efficiently the obligations enforced on it and to overcome the difficulties arising from rapid expansion and changing command relationships…In addition, as a member of the Security Advisory Board for the Office of War Information, his advice and counsel were of great assistance in serving the security of governmental communications thereby aiding materially in the successful prosecution of the war…"

In May 1946 he joined USS Strong (DD-758), and served for eight months as Commanding Officer of that destroyer. He was transferred to command of USS Roman (DMS 21) in January 1947, and in March of that year, assumed command of the USS Hanson (DDR 832) in the Atlantic. The latter vessel, under his command, later participated in the European Occupation from February to May 1948 and represented the United States at Rhodes during the March 7, 1948 ceremonies celebrating the Re-annexation of the Dodecanese Islands. In August 1948 he was detached to return to Washington, DC, for a tour of shore duty, having been designated a Special Duty Office (SDO)-Communications.

He next had duty from August 1948 to June 1953 in the Office of Naval Communications, assigned in February 1951 as Head, Plans and Liaison Section. He was Fleet Operational Communications Officer on Staff of Commander in Chief, Pacific Fleet, and in June 1955 returned to the Naval Communications Division to serve first as Coordinator for Joint Chiefs of Staff and Joint Communication Electronic Committee matters, later as Head of the Plans and Policy Branch, and from June 1958 to January 1959 as Assistant Director, Naval Communications.

During the next fifteen months he was assigned to the National Security Agency, first as Assistant Chief, later as Deputy Chief, Office General Studies, Production. In April 1960 he returned to the Office of the Chief of Naval Operations and served one month with the Joint Study Group, Joint Chiefs of Staff, and thereafter until July 1961 as Officer in Charge, Naval Security Group Headquarters Activity, and Assistant Head, Naval Security Group. Under orders of July 3, 1961, he is now assigned to the Joint Staff Office, Joint Chiefs of Staff, Washington, DC.

In addition to the Commendation Ribbon, Captain Ellis has the American Defense Service Medal, Fleet Clasp; the European-African-Middle Eastern Campaign Medal with one engagement star; the American Campaign Medal; the World War II Victory Medal; the Navy Occupation Service Medal; and the National Defense Service Medal.

Captain Ellis has served as President of the Westminster Presbyterian Church Choir, Alexandria, Virginia (1944-46 and 1951-52) and of the Westminster Men's Club (1945-46) and Vice President of the latter (1952-1953). He was President of the Pearl Harbor Little Theater in 1954-55 and Vice President in 1953-1954. He is a member of the US Naval Institute and Armed Forces Communication Electronic Association, and the Alumni Associations of US Naval Academy and Lake Forest College. His hobbies are art, music, dramatics, stagecraft and landscaping.

He died September 1, 2002. 

END 

Published: Wed Apr 22 07:51:09 EDT 2020