Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

The Navy Department Library

Tags
Related Content
Sources

Adapted from "Rear Admiral Robert Beaman Ellis, U.S. Navy, Deceased"
[biography, dated 7 January 1960] in Modern Biographical Files collection, Navy Department Library.
 

Adapted from "Rear Admiral Robert Beaman Ellis, U.S. Navy, Deceased"
[biography, dated 7 January 1960] in Modern Biographical Files collection, Navy Department Library.
Topic
  • Communications--Visual –Signals, Radio and Voice
Document Type
  • Biography
Wars & Conflicts
  • Yangtze Service 1926-1927, 1930-1932
  • World War II 1939-1945
File Formats
  • Image (gif, jpg, tiff)
Location of Archival Materials
  • NHHC-Library

Robert Beaman Ellis 

2 May 1903-15 July 1984


Photo of Rear Admiral Robert B. Ellis copied from page 482 of the 1926 edition of the U.S. Naval Academy yearbook 'Lucky Bag'.

PDF Version [410KB]

A native of Durham, North Carolina, Rear Admiral Ellis is a graduate of the Naval Academy's Class of 1926. Early in his career he served in the Battleships Pennsylvania and Arkansas, and submarines of the Asiatic Fleet, the S-31, Canopus and S-38. After instruction at the Naval Postgraduate School, and a tour of duty at the Naval Academy as instructor in the Department of Electrical Engineering and Physics, he again served at sea, first as Radio Officer of the cruiser Astoria and later, on the Staff of Commander Cruiser Division 4, attached to the Northampton flagship.

In June 1939 he reported to the Navy Department for duty in the Office of the Chief of Naval Operations, and in May 1941 assumed command of USS Schenck. Under his command, that destroyer was engaged in escort operations in the North Atlantic, and was based on Iceland during the first six months of World War II. He continued escort operations as Commanding Officer of the USS Hillary P. Jones, convoying troops to the United Kingdom and tankers from there to Curacao, then commanded Destroyer Division 58, with pennant in the Bulmer, engaged in Killer Group Operations with the Block Island, from October 1943 to March 1944.

During the eight months to follows [sic], he commanded Destroyer Division 25, his pennant in the Woolsey. That destroyer was awarded the Navy Unit Commendation, and he was personally awarded the Bronze Star Medal and Gold Star in lieu of the second similar award for air-surface, anti-submarine operations in North Africa and Southern France in 1944. A Gold Star in lieu of the Third Bronze Star Medal was awarded him for trans-Atlantic convoy operations in command of Destroyer Squadron 3 and Destroyer Division 5, during the early months of 1945.

In May 1945 he returned to the Navy Department to serve for two years as Communications Officer in the Office of the Chief of Naval Operations, and after two years as Assistant Chief of Staff for Communications to Commander, Marianas, reported in May 1949 to the Navy Department, for a tour of duty in the Bureau of Naval Personnel. On June 25, 1951, he assumed command of the cruiser Des Moines of the Atlantic Fleet, and a year later became Chief of Staff and Aide to Commander SIXTH Fleet.

From July 1954 until November 1956, he served as Deputy Commander in Chief, and Chief of Staff and Aide to the Commander in Chief, Naval Forces, Eastern Atlantic and Mediterranean. On December 11, 1956, he became Commander Naval Base, Guantanamo Bay, Cuba, and in September 1958 was ordered to duty as Commander Amphibious Group FOUR. He continued to serve in that capacity until relieved of all active duty pending his retirement, effective December 1, 1959.

PERSONAL DATA:

Born:  Durham, North Carolina; May 20, 1903

Education:  Salisbury (North Carolina) High School ; Marion Military Institute, Marion Alabama ; US Naval Academy (BS 1926) ; Submarine School (1930) ; Postgraduate School (Communicaions, 1935) ; Naval War College Correspondence Course in Strategy and Tactics 

PROMOTIONS: 

Midshipman, June 14, 1922

Ensign, June 3, 1926

Lieutenant (jg), June 3, 1929

Lieutenant, June 30, 1936

Lieutenant Commander, November 23, 1940

Commander (T), December 15, 1942

Commander to rank from June 22, 1938; August 7, 1947

Captain to date from August 1, 1943; August 30, 1944

Rear Admiral, to date from July 1, 1954

Retired, December 1, 1959

DECORATIONS AND MEDALS:

Bronze Star Medal with Combat "V"

Gold Star in lieu of second Bronze Star Medal with Combat "V"

Gold Star in lieu of third Bronze Star Medal with Combat "V"

Yangtze Service Medal

American Defense Service Medal, Fleet Clasp

American Campaign Medal

European-African-Middle Eastern Campaign Medal

World War II Victory Medal

National Defense Service Medal

CITATIONS:

Bronze Star Medal: "For meritorious service as Commander of a joint Air-Surface Anti-Submarine Hunting Group during the search for and sinking of an enemy submarine off Oran, Algeria, on May 19, 1944. Skillfully directing the opposition of an attack group composed of five destroyers and aircraft of the Mediterranean Allied Coastal Air Force, Captain (then Commander) Ellis effectively coordinated the movement of his ships throughout a two-day search for the enemy, thereby placing his units in a favorable position to locate attack with depth charges and finally sink the hostile underseas craft by accurate and destructive gunfire…"

Gold Star in lieu of second Bronze Star Medal: "For heroic service as Commander, Destroyer Division TWENTY FIVE prior to and during the amphibious invasion of Southern France in August and September 1944. Engaged in action against enemy coastal positions, Captain Ellis led his ships in damaging raids against shipping and harbor facilities in enemy-held ports and, directing numerous gunfire support missions, assisted the Allied ground forces in their advance along the right flank of the coastal areas…contributing materially to the success of his division in supporting Allied operations in Southern France…"

Gold Star in lieu of third Bronze Star Medal: "For meritorious achievement during operations against enemy forces while serving as Commander of a unit of ships of an escort group protecting trans-Atlantic convoys during World War II…Undeterred by enemy opposition and adverse weather conditions, Captain Ellis expeditiously directed the ships under his command in fulfilling difficult assignments, thereby contributing materially to the success of his group in this area of operations…"

CHRONOLOGICAL TRANSCRIPT OF SERVICE:

Oct 1926         May 1927        USS Pennsylvania (Engineering)

May 1927        Aug 1927        USS Arkansas (Communications)

Aug 1927        May 1929        USS Gilmer

Jul 1929          Sep 1929         Submarine Base, New London, Conn. (Instruction)

Feb 1930         Jun 1930         Submarine Base, New London, Conn. (Instruction)

Jul 1930          Mar 1932        USS S-31

Mar 1932        Aug 1932        USS Canopus

Aug 1932        Jan 1933         USS S-38

Apr 1933         May 1935        US Naval Academy, Annapolis, Md. (Instruction)

May 1935        Jun 1935          Submarine Base, New London, Conn. (Instruction)

Jun 1935          May 1936        U.S. Naval Academy (Instructor)

Jun 1936          Jun 1938          USS Astoria (Radio Office)

Jun 1938          May 1939        Cruiser Division FOUR (Radio Officer)

Jun 1939          May 1941        Office of Chief of Naval Operations, Navy Department,                                Washington, DC (Comm.)

May 1941        May 1942        USS Schenick (Commanding Officer)

May 1942        Sep 1943         USS Hilary P. Jones  (CO)

Oct 1943         Mar 1944        Destroyer Division 58 (CO)

                        Nov 1944        Destroyer Division 25 (CO)

Dec 1944         Apr 1945         Destroyer Squadron THREE (CO)

                                                Additional duty: Destroyer Division FIVE (CO)

May 1945        Jun 1947          Office of Naval Operations, Navy Department, Washington, D.C. (Communications Officer)

Aug 1947        May 1949        Commander, Marianas (Assistant Chief of Staff for Communications)

May 1949        Sep 1951         Bureau of Naval Personnel, Navy Department (Plans and Policy Division)

Sep 1951         Aug 1952        USS Des Moines (CO)

Aug 1952        Jun 1954          Commander SIXTH Fleet (Chief of Staff and Aide)

Jul 1954          Nov 1956        Commander in Chief, Naval Forces, Eastern Atlantic and Mediterranean (Deputy Commander in Chief, and Chief of Staff and Aide)

Dec 1956                                 Naval Base, Guantanamo Bay, Cuba (CO)

Dec 1958                                 Commander, Amphibious Group 4

Dec 1959                                 Retired

He died July 15, 1984. 

END 

Published: Mon Apr 20 12:56:42 EDT 2020