Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

The Navy Department Library

Tags
Related Content
Sources

Adapted from "Captain Carlton Robert Eagle, Jr., Supply Corps, United States Navy"  [biography, dated 25 May 1964] in Modern Biographical Files collection, Navy Department Library.
 

Topic
  • Operations
  • Places-Shore Facilities--Bases-Stations-Labs-Installations
Document Type
  • Biography
Wars & Conflicts
  • World War II 1939-1945
File Formats
Location of Archival Materials
  • NHHC-Library

Carlton Robert Eagle Jr.

11 February 1911-[no death date]

PDF Version [109KB]

Carlton Robert Eagle, Jr., was born in Washington, DC, on February 11, 1911, son of Rear Admiral C. R. Eagle, SC, USN (Ret.) and Mrs. (May Elizabeth Boyd) Eagle. He attended the school of Foreign Service at Georgetown University, from which he was graduated in June 1934 with the degree of Bachelor of Foreign Service. Commissioned Ensign in the Volunteer Reserve on October 25, 1934, he remained in inactive status until April 1941, except from November 1938 through January 1939, when he served as a junior officer on board USS Blue (DD-387), and from February 1939 to March 1941, when he was in training.

During the period March 1938 until April 1941 he was employed by the Texas Oil Company in New York, Panama and the Canal Zone. He was promoted to the rank of Lieutenant (jg) in January 1942; to Lieutenant, June 1942; was transferred from the Line to the Supply Corps of the Navy in September 1942, and subsequently advanced in rank to that of Captain, SC, USN, to date from June 1, 1956.

Called to active duty, he reported in April 1941 to the Branch District Intelligence Office, Canal Zone, where he was serving as Boarding Officer when the United States entered World War II on December 8, 1941. Detached in September 1942, when transferred to the Supply Corps, he was designated Assistant to the Supply Officer at the Naval Supply Depot, Balboa, Canal Zone. After brief duty there he had instruction (General Supply courses) from January to May 1943 at the Naval Supply Corps School, Harvard University, Cambridge, Massachusetts, and was a student at the Aviation Supply School, Naval Air Station, Jacksonville, Florida, for two months thereafter.

He had duty as Storage Group Officer (Aviation Storage) at the Naval Supply Depot, Oakland, California, during the period August 1943 to October 1944, after which he joined USS Anzio (CVE-57) as Supply Officer. As such, he was on board when that antisubmarine warfare carrier participated in operations at Iwo Jima, Okinawa, and the Japanese home islands. He is entitled to the Ribbon for the Navy Unit Commendation awarded the Anzio "For outstanding heroism in action against enemy Japanese forces in the air, ashore and afloat…" during the period December 5, 1943 until August 1945. The citation states that the Anzio "pioneered in around-the-clock hunter-killer tactics which resulted in the destruction of four Japanese submarines by the Task Unit under her direction…and shot down four and possibly five dive bombing attackers…"

Returning to the Naval Supply Depot, Oakland, he served as Officer in Charge, Electronics Supply Base there until August 1948, then had more than three years as Executive Officer of the Electronics Supply Office, Great Lakes, Illinois. Detached in November 1951, he reported two months later to USS Midway (CVA-41), in which he served until July 1953 as Supply Officer. As such he participated in two cruises to the Mediterranean. From August 1953 until October 1954 he served as Assistant Force Supply Officer on the Staff of Commander Service Force, Atlantic Fleet, and for nine months thereafter was Assistant Fleet Supply Officer on the Staff of the Commander in Chief, US Atlantic Fleet.

From August 1955 to June 1956 he was a graduate student (Comptrollership Program) at George Washington University, Washington, DC, from which he received a Masters degree in Business Administration. On June 26, 1956, he reported for duty as Comptroller for Headquarters, Military Sea Transportation Service, Washington, DC. In April 1959 he was ordered detached for duty as Officer in Charge, Navy Purchasing Office, London, England, where he remained for three years. Under orders of April 27, 1962, he next served at the Defense Construction Supply Center, Columbus, Ohio, from which he was transferred in September 1963 to duty as Officer in Charge, Naval Area Audit Office, San Francisco, California.

In addition to the Navy Unit Commendation Ribbon (USS Anzio), Captain Eagle has the Naval Reserve Medal; the American Defense Service Medal with star; American Campaign Medal; Asiatic-Pacific Campaign Medal with four operation stars; World War II Victory Medal; and the Philippine Liberation Ribbon.

His chief modes of recreation are golf, riding and sailing.  He is a member of the Encinal Yacht Club, Alameda, California. 

END 

Published: Wed Apr 22 09:18:58 EDT 2020