Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

The Navy Department Library

Tags
Related Content
Sources

Adapted from "Captain Henry Clay DeLong, United States Navy" [biography, dated 18 June 1962] in Modern Biographical Files collection, Navy Department Library.
 

 
Topic
  • nhhc-topics:operations
  • nhhc-topics:aviation
Document Type
  • nhhc-document-types:Biography
Wars & Conflicts
  • nhhc-wars-conflicts:korean-conflict
  • nhhc-wars-conflicts:world-war-ii
File Formats
  • nhhc-file-format:image
Location of Archival Materials
  • nhhc-location-of-archival-materials:NHHC-Library

Henry Clay DeLong

2 November 1910-[no death date]


Photo of Captain Henry C. DeLong copied from page 221 of the 1932 edition of the U.S. Naval Academy yearbook 'Lucky Bag'.

Download PDF Version [2.8MB]

Henry Clay DeLong was born in Bath, Maine, on November 2, 1910, son of Harold W. and Victoria (Hennessy) DeLong. He attended Morse High School in Bath, before entering the US Naval Academy, Annapolis, Maryland, on appointment from his native state in 1928. As a Midshipman, he was a member of the Crew for three years. Graduated and commissioned Ensign on June 2, 1932, he subsequently advanced in rank, attaining that of Captain, to date from July 1, 1953.

Upon graduation from the Naval Academy in June 1932, he joined USS Oklahoma and was on board that battleship as a junior officer until June 1934, when he assumed duty as Aircraft Gunnery Observer with Observation Squadron ONE-B, aviation unit of that vessel. Detached from the Oklahoma in June 1936, he next had flight training at the Naval Air Station, Pensacola, Florida. Designated Naval Aviator on July 6, 1937, he joined Cruiser Scouting Squadron EIGHT, operating from USS Philadelphia. He served as Squadron Gunnery Officer and Senior Aviator until August 1941, after which he was Chief Flight Instructor and Engineer of training squadron VN12D6 at the Naval Air Station, Jacksonville, Florida. Between May and August 1942 he continued duty at the Jacksonville Naval Air Station as Production Control Officer in the Assembly and Repair Department.

He was in command of the Naval Air Station, Great Exeuma Island, British West Indies until June 1943 and following transitional training at the Naval Air Station, Sanford, Florida, he assumed command in August of that year of Bombing Squadron ONE HUNDRED FORTY SEVEN. From February 1944 to March 1945 he served as Administrative and Maintenance Officer on the staff of Commander Fleet Air Wing NINE and until July 1947 was Executive and Operations Officer on the staff of Commander Fleet Air Wing ELEVEN.

A student at the Armed Forces Staff College, Norfolk, Virginia, from August 1947 until January 1948, he next had duty as Head of the Logistic Programs (Air) Section, Logistics Plans Division, Office of the Chief of Naval Operations, Navy Department, Washington, DC. In May 1950 he reported as Executive Officer of USS Coral Sea and in October of that year was detached for duty on the staff of Commander Fleet Air Wing, Pacific. In October 1951 he transferred to the staff of Commander Fleet Air, Japan and served as Chief of Staff and Aide until August 1954, when he assumed command of the Naval Air Technical Center, Jacksonville, Florida.

After briefing and language instruction in the Office of the Chief of Naval Operations, Navy Department, (October-December 1956), he reported as Sub Chief of the United States Mission to Brazil with headquarters in Rio de Janeiro. In February 1959 he became Commanding Officer of the Naval Air Station, Pensacola, Florida, and under orders of July 21, 1961, later joined the Staff of Commander Western Sea Frontier.

Captain DeLong has the American Defense Service Medal; the American Campaign Medal; the World War II Victory Medal; the Navy Occupation Service Medal, Europe Clasp; the National Defense Service Medal; the Korean Service Medal; and the United Nations Service Medal.

END

Published: Tue Jul 14 12:14:13 EDT 2020