Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

The Navy Department Library

Tags
Related Content
Sources

Adapted from "Commander Lloyd Webb Bertoglio, United States Navy, Deceased"
[biography, dated 24 June 1959] in Modern Biographical Files collection, Navy Department Library.
 

Topic
  • Aviation
Document Type
  • Biography
Wars & Conflicts
  • Korean Conflict 1950-1954
  • World War II 1939-1945
File Formats
Location of Archival Materials
  • NHHC-Library

Lloyd Webb Bertoglio

17 May 1917-13 April 1986

PDF Version [1.7MB]

Lloyd Webb Bertoglio was born in Fresno, California, on May 17, 1917, son of Mario and Lillian Elizabeth (Webb) Bertoglio. He attended the University of Santa Clara, Santa Clara, California during 1938 and 1939 and the University of Portland, Portland, Oregon from 1939 to 1941. Prior to entering Naval service, he was a Salesman for the Fuller Brush Company.

He enlisted in the US Naval Reserve in August 1941 and as a Seaman Second Class, V-5, had elimination flight training at the Naval Air Station, Sand Point, Washington. On November 15, 1941 he was appointed Aviation Cadet, US Naval Reserve and on May 15, 1942 was commissioned Ensign, USNR. Advancing progressively in rank, he attained that of Commander, to date from July 1, 1955, having transferred to the Regular Navy on May 17, 1946.

Upon receiving his appointment in 1941, he had flight training at the Naval Air Station, Corpus Christi, Texas. Designated Naval Aviator, he reported in July 1942 for duty with Bombing Squadron ELEVEN. For outstanding services while attached to that squadron he was awarded the Air Medal with Gold Stars in lieu of the Second and Third Air Medals and the Distinguished Flying Cross for completing fifteen missions in the Southwest Pacific War Area from May 1 to July 10, 1943.

During November and December 1943 he had duty with Carrier Aircraft Service Squadron THREE, after which he attended a course for Landing Signal Officer at the Naval Air Station, Jacksonville, Florida. In August 1944 he reported as Assistant Landing Signal Officer on board USS White Plains. He is entitled to the Ribbon for, and a facsimile of the Presidential Unit Citation awarded Task Unit 77.4.3, of which the White Plains was a unit, for action at Samar, Philippine Islands, on October 25, 1944.

In January 1945 he became Assistant Landing Signal Officer with Carrier Aircraft Service Unit No. 5 and in May of that year joined the staff of Commander Air Group EIGHTEEN as Landing Signal Officer. From August 1946 until March 1947 he had similar duty on board USS Leyte. He next served as Head of the Air-to-Ground Section and Target/A Project Officer at the Naval Air Missile Test Center, Point Mugu, California. During October and November 1949 he had instruction at the Naval Air Station, San Diego, California attached to the Fleet Airborne Electronic Training Unit, Pacific.

In December 1949 he joined Patrol Squadron TWENTY-EIGHT and in March 1950 transferred to Patrol Squadron TWENTY-TWO for duty as Maintenance and Operations Officer. The latter operated in the Korean area during the hostilities there. During the period November-December 1951 he was assigned as Assistant Flag Secretary to the Commander Fleet Air, Hawaii, and in March 1952 reported for instruction in general line at the Naval Postgraduate School, Monterey, California. He remained at the Postgraduate School, serving from December 1952 to September 1954 as an Instructor in Aviation.

Attached to the Sub-Command, Naval Forces, Eastern Atlantic and Mediterranean/Headquarters Support Activity, Naples, Italy, he served from November 1954 until March 1957 as the Commander’s Representative on the staff of the Commander in Chief, Europe with headquarters in Rome, Italy. After duty as Operations Officer at the Naval Air Station, Dallas, Texas, he reported in March 1959 as Commanding Officer, Antarctic Support Activities, Detachment “A.”

In addition to the Distinguished Flying Cross, the Air Medal with two Gold Stars and the Presidential Unit Citation Ribbon, Commander Bertoglio has the American Defense Service Medal; the American Campaign Medal; the Asiatic-Pacific Campaign Medal; the World War II Victory Medal; the National Defense Service Medal; the Korean Service Medal; the United Nations Service Medal; and Philippine Liberation Ribbon. He also has the Korean Presidential Unit Citation Badge.

He died April 13, 1986. 

END 

Published: Wed Mar 18 11:25:43 EDT 2020