Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

The Navy Department Library

Tags
Related Content
Sources

Adapted from "Lieutenant A. B. Arnett, Jr., United States Navy" [biography, dated 27 June 1956] in Modern Biographical Files collection, Navy Department Library.
 

 
Topic
  • nhhc-topics:intelligence
  • nhhc-topics:navigation
Document Type
  • nhhc-document-types:Biography
Wars & Conflicts
  • nhhc-wars-conflicts:korean-conflict
  • nhhc-wars-conflicts:world-war-ii
File Formats
Location of Archival Materials
  • nhhc-location-of-archival-materials:NHHC-Library

A.B. Arnett Jr.

6 June 1923-[no death date]

Download PDF Version [1.8MB]

A.B. Arnett, Jr., was born in Rule, Texas, on June 6, 1923, son of A.B. and Mamie (Robertson) Arnett. He attended Texas Technical College at Lubbock, Texas, and on December 12, 1942 enlisted in the US Naval Reserve. Appointed Naval Aviation Cadet in August 1943, he attended Aviation Radio School at the Naval Air Technical Training Center, Memphis, Tennessee, July to October 1944; Aviation Gunnery School, Purcell, Oklahoma, October 1944 to February 1945; and Aviation Navigation School at Clinton, Oklahoma, from February to June 1945.

On July 14, 1945, he was commissioned Ensign in the Naval Reserve, and after his transfer in 1946 to the US Navy, he was promoted to Lieutenant (jg), to date from June 14, 1948. He subsequently advanced to the rank of Lieutenant, with date of rank June 25, 1956.

His first assignment as an officer in the Naval Reserve was as Navigation Instructor at the Naval Air Station, Pensacola, Florida, from July 1945 until April 1946. He then served for sixteen months as Education Officer with the Military Government, Ponape, during the post-war occupation of U.S. Forces. Returning to the United States, he was a student at George Washington University, while attached to the Navy Department, Washington, DC, and from June 1948 to June 1949 attended the Navy’s General Line School at Newport, Rhode Island.

From June 1949 until February 1950 he was at sea on board USS Valley Forge (CV-45), with duty as Assistant Air Intelligence Officer and for four months thereafter was a student at the Electronics School, Treasure Island, California. In July 1950 he joined USS Newport (PF-27), as Operations Officer, and served in that capacity in Chinese waters until November 1951. A month later he reported to USS Rooks (DD 804),in which he served as Electronics Officer for a year, participating during the last two months in the Korean Defense, Summer-F 11 1952.

Detached from the Rooks in December 1952, he reported to the Naval Postgraduate School, Monterey, California, where he completed the course in Aerological Engineering in June 1954. During the two years to follow he served as Analyst and Forecaster at the Fleet Weather Central, Port Lyautey, French Morocco. In June 1956 he was assigned to Task Force 43, the Navy’s Expedition to Antarctica (Operation DEEPFREEZE), as Assistant Aerological Officer.

Lieutenant Arnett has the American Campaign medal; World War II Victory Medal; Navy Occupation Service Medal, Asia Clasp; National Defense Service Medal; Korean Service Medal; and the United Nations Service Medal.

END

Published: Mon Sep 28 11:25:40 EDT 2020