Navy Medal of Honor: Interim Period 1901-1910

These individuals earned the Navy Medal of Honor during the period specified. Their names are followed by their rank and rate, if known, the date of the action and the vessel or unit on which they served.

U.S. Navy Recipients
  1. BEHNE, FREDERICK, Fireman First Class, U.S. Navy., USS Iowa, 25 January 1905
  2. BEHNKE, HEINRICH, Seaman First Class, U.S. Navy., USS Iowa, 25 January 1905
  3. BJORKMAN, ERNEST H., Ordinary Seaman, U.S. Navy., USS Leyden, 21 January 1903,
  4. BOERS, EDWARD WILLIAM, Seaman, U.S. Navy., USS Bennington, 21 July 1905
  5. BONNEY, ROBERT EARL, Chief Watertender, U.S. Navy, USS Hopkins., Aboard USS Hopkins, 14 February 1910.
  6. BREEMAN, GEORGE, Seaman, U.S. Navy., USS Kearsarge
  7. BRESNAHAN, PATRICK FRANCIS, Watertender, U.S. Navy., USS Iowa, 25 January 1905.
  8. BROCK, GEORGE F., Carpenter's Mate Second Class, U.S. Navy., USS Bennington, San Diego, Calif., 21 July 1905
  9. CAHEY, THOMAS, Seaman, U.S. Navy., USS Petrel, 31 March 1901
  10. CLARY, EDWARD ALVIN, Watertender, U.S. Navy., USS Hopkins, 14 February 1910
  11. CLAUSEY, JOHN J., Chief Gunner's Mate, U.S. Navy., USS Bennington, 21 July 1905
  12. CORAHORGI, DEMETRI, Fireman First Class, U.S. Navy., Aboard USS Iowa, 25 January 1905.
  13. COX, ROBERT EDWARD, Chief Gunner's Mate, U.S. Navy., USS Missouri, 13 April 1904
  14. CRONAN, WILLIE, Boatswain's Mate, U.S. Navy., USS Bennington, 21 July 1905
  15. DAVIS, RAYMOND E., Quartermaster Third Class U.S. Navy., On board the USS Bennington, 21 July 1905.
  16. FADDEN, HARRY D., Coxswain, U.S. Navy., USS Adams, 30 June 1903
  17. FLOYD, EDWARD, Boilermaker, U.S. Navy., USS Iowa, 25 January 1905
  18. FREDERICKSEN, EMIL, Watertender, U.S. Navy, USS Benington, San Diego, Calif., 21 July 1905
  19. GIRANDY, ALPHONSE, Seaman, U.S. Navy., USS Petrel, 31 March 1901
  20. GOWAN, WILLIAM HENRY, Boatswain's Mate, U.S. Navy., Coquimbo, Chile, 20 January 1909
  21. GRBITCH, RADE, Seaman, U.S. Navy., USS Bennington, San Diego, Calif., 21 July 1905
  22. HALLING, LUOVI, Boatswain's Mate First Class, U.S. Navy., USS Missouri, 15 September 1904
  23. HILL, FRANK E., Ship's Cook First Class, U.S. Navy., USS Bennington, San Diego, Calif., 21 July 1905
  24. HOLTZ, AUGUST, Chief Watertender, U.S. Navy., USS North Dakota, 8 September 1910
  25. JOHANNESSEN, JOHANNES J., Chief Watertender, U.S. Navy., USS Iowa, 25 January 1905
  26. KING, JOHN (First award), Watertender, U.S. Navy., USS Vicksburg, 29 May 1901
  27. KING, JOHN (Second award), Watertender, U.S. Navy., USS Salem, 3 September 1909.
  28. KLEIN, ROBERT, Chief Carpenter's Mate, U.S. Navy., USS Raleigh, 25 January 1904
  29. LIPSCOMB, HARRY, Watertender, U.S. Navy., USS North Dakota, 8 September 1910
  30. MONSSEN, MONS, Chief Gunner's Mate, U.S. Navy., USS Missouri, 13 April 1904
  31. NELSON, OSCAR FREDERICK, Machinist's Mate First Class, U.S. Navy., USS Bennington, San Diego, Calif., 21 July 1905
  32. NORDSTROM, ISIDOR, Chief Boatswain, U.S. Navy., USS Kearsage, 13 April 1906
  33. PETERS, ALEXANDER, Boatswain's Mate First Class, U.S. Navy., USS Missouri, 15 September 1904
  34. QUICK, JOSEPH, Coxwain, U.S. Navy., USS Yorktown, Yokohama, Japan, 27 April 1902.
  35. REID, PATRICK, Chief Watertender, U.S. Navy., USS North Dakota, 8 September 1910
  36. ROBERTS, CHARLES CHURCH, Machinist's Mate First Class, U.S. Navy., USS North Dakota, 8 September 1910
  37. SCHEPKE, CHARLES S., Gunner's Mate First Class, U.S. Navy., USS Missouri, 13 April 1904
  38. SCHMIDT, OTTO DILLER, Seaman, U.S. Navy., USS Bennington, San Diego, Calif., 21 July 1905
  39. SHACKLETTE, WILLIAM SIDNEY, Hospital Steward, U.S. Navy., USS Bennington, San Diego, Calif., 21 July 1905
  40. SNYDER, WILLIAM E., Chief Electrician, U.S. Navy., USS Birmingham, 4 January 1910
  41. STANTON, THOMAS, Chief Machinist's Mate, U.S. Navy., USS North Dakota, 8 September 1910
  42. STUPKA, LODDIE, Fireman First Class, U.S. Navy., USS Leyden, 21 January 1903
  43. TEYTAND, AUGUST P., Quartermaster Third Class, U.S. Navy., USS Leyden, 21 January 1903
  44. WALSH, MICHAEL, Chief Machinist, U.S. Navy., USS Leyden, 21 January 1903
  45. WESTA, KARL, Chief Machinist's Mate, U.S. Navy., USS North Dakota, 8 September 1910
  46. WHEELER, GEORGE HUBER, Shipfitter First Class, U.S. Navy., Coquimbo, Chile, 20 January 1909


U.S. Marine Corps Recipients
  1. HELMS, JOHN HENRY, Sergeant, U.S. Marine Corps., USS Chicago, Montevideo, Uruguay, 10 January 1901
  2. PFEIFER, LOUIS FRED, Private, U.S. Marine Corps. (Served as Theis, Louis F., during first enlistment.), USS Petrel, 31 March 1901
Published:Fri Feb 26 08:40:19 EST 2016