Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

L38-61.02.01 RADM Harold B. Miller

L38-61.02.01 RADM Harold B. Miller
Title: L38-61.02.01 RADM Harold B. Miller
Caption: "REAR ADMIRAL MILLER NEW NAVY PUBLIC RELATIONS HEAD -- Rear Admiral Harold Blaine Miller, USN, Newton, Iowa, reported April 23, 1945 for duty as Director, Office of Public Relations, Navy Department, Washington, D.C. Commissioned Ensign upon graduation from the U.S. Naval Academy in June, 1924, Rear Admiral Miller was designated naval aviator November 17, 1926. Promoted to Rear Admiral April 18, 1945, he has been awarded the Legion of Merit and a Gold Star in lieu of a second Legion of Merit for services rendered his country. From 1924 to 1926, Rear Admiral Miller served aboard the battleship USS California, then reported for flight training serving with various Naval Aviation units from 1927 until until June 1940, he then became aide and flag secretary to Rear Admiral Arthur L. Bristol, USN, Commander, Carrier Division 1, USS Saratoga, flagship. In March, 1941, Rear Admiral Miller reported for duty as aide and flag secretary on the staff of the Commander, Support Force, Atlantic Fleet with additional duty from October 1941 to February 1942 as Commander, Flag Unit, Support Force. From March 1942 until November 1943 Rear Admiral Miller organized and served as head of the Training Literature Section, Training Division, Bureau of Aeronautics, Navy Department, Washington, D.C. In November 1943, he reported for duty as Naval Attache for Air and Assistant Naval Attache at the American Embassy, London. In September 1944, Rear Admiral Miller reported for duty as Public Relations Officer on the Staff of the Commander in Chief, Pacific Fleet."
Related Content
Topic
Document Type
  • Photograph
Wars & Conflicts
  • World War II 1939-1945
File Formats
  • Image (gif, jpg, tiff)
Location of Archival Materials