Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

VF-11

vf11s
Caption:
Description: VF-11 Lineage: Established as VF-43 on 1 September 1950 Redesignated VF-11 on 16 February 1959 Insignia approved: * *VF-11 adopted the insignia used by the previous VF-11 which had been disestablished on 15 Feb 1959. The new VF-11 (redesignated from VF-43 on 16 Feb 1959) carried on the insignia and traditions of the old Red Ripper squadron BUT ITS LINEAGE AND HISTORY DO NOT DATE BACK TO THE OLD VF-11 DISESTABLISHED ON 15 FEB 1959.
Related Content
Topic
Document Type
Wars & Conflicts
File Formats
  • Image (gif, jpg, tiff)
Location of Archival Materials