Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

The Navy Department Library

Related Content
Sources

Adapted from "Captain Lloyd V. Young, U. S. Navy" [biography, dated 31 May 1967] in Biographies, 20th century collection, Navy Department Library.

Topic
  • Boats-Ships--Submarine
Document Type
  • Biography
Wars & Conflicts
  • Korean Conflict 1950-1954
  • World War II 1939-1945
File Formats
Location of Archival Materials

Lloyd Verne Young

5 February 1919 -

Lloyd Verne Young was born in Alameda, California, on 5 February 1919, son of Thomas H. and Edna (Barnes) Young. He attended Eureka (California) High School and Humboldt State College, Arcata, California, prior to his appointment to the US Naval Academy, Annapolis, Maryland, from the First District of California in 1937. Graduated with the degree of Bachelor of Science and commissioned Ensign in the US Navy on 7 February 1941 (course accelerated due to National Emergency), he subsequently advanced to the rank of Captain, to date from 1 August 1958. 

After graduation from the Naval Academy in February 1941, he was ordered to USS Rathburne (DD-113), in which he served as Assistant Engineer, Chief Engineer and Communications Officer. In June 1942 he reported to the Submarine School, New London, Connecticut, for instruction, and from October of that year until May 1943 served as First Lieutenant and Communications Officer of USS S-20. During the next nine months he was Executive Officer and Navigator of USS S-46, and in that submarine participated in two war patrols in the Pacific Area. 

Transferred to USS S-47 in January 1944, he commanded that submarine during one war patrol in the Southwest Pacific Area, and in November 1944 he joined on board USS Gar as Executive Officer and Navigator. He had similar duty on board USS Gato during the latter months of hostilities, participating in one war patrol in Gar and two in Gato, from which he was detached in November 1945. He was awarded the Bronze Star Medal with Combat “V”, and a Letter of Commendation with Ribbon and Combat “V” by the Commander in Chief, US Pacific Fleet. Citations follow, in part: 

Bronze Star Medal: “For meritorious achievement as Executive Officer and Navigator of the USS GAR during her Fifteenth War Patrol against enemy Japanese forces in the Philippine Islands Area from December 6 to 23, 1944. Demonstrating outstanding ability, (he) rendered valuable assistance to his commanding officer in completing an important special mission close into enemy-held positions and contributed materially to the success of his vessel in evading enemy countermeasures…” 

Letter of Commendation: “For meritorious conduct in action in the performance of his duties in the USS GATO during the Twelfth War Patrol of that vessel in the vicinity of Bungosuido from April 12 to June 4, 1945. As Executive Officer and Navigator, his outstanding skill and efficiency in performing his duties were of utmost assistance to his commanding officer in rescuing ten downed aviators. His calm manner and devotion to duty contributed directly to the success of his vessel in evading an attack by enemy aircraft. His conduct throughout was an inspiration to the officers and men in his ship…” 

From November 1945 until March 1946 he served as Communications and Electronics Officer on the Staff of Commander Submarine Squadron TEN, and for five months thereafter was Communications, Electronics and Assistant Operations Officer on the Staff of Commander Submarine Squadron EIGHT. He was Executive Officer and Navigator of USS Amberjack from August 1946 until June 1947, after which he had his first tour of shore duty, as Aide, Staff Secretary and Assistant Chief of Staff for Operations on the Staff of the Commandant, Potomac River Naval Command, Washington, DC. 

In August 1949 he was detached from Staff duty for duty as Executive Officer and Navigator of USS Barbero, and from May 1950 until May 1952 he commanded USS Remora. Under his command that submarine participated in a war patrol Korean waters against North Korean and China Communist forces, under the United Nations Command, thus bringing his record to seven successful war patrols in World War II and Korean Hostilities. In May 1952 he was assigned to the Secretariat, Joint Chiefs of Staff, Washington, DC, and for more than two years served as Secretary of the Joint Logistics Plan Committee. 

He was a student at the Armed Forces Staff College, Norfolk, Virginia, from August 1954 until January 1955, then served for a year as Plans Officer on the Staff of Commander Amphibious Group FOUR. At sea from January 1956 until July 1958, he served as Executive Officer of USS Orion until July 1957, then as Commander Submarine Division SIXTY-TWO. He was a student at the National War College, Washington, DC, from July 1958 until July 1959, then was assigned as Undersea Warfare Officer in the Office of Naval Research, Navy Department. 

He assumed command of USS Fremont (APA-44) in April 1961, and in May 1962 was designated Director, Social Sciences and Humanities at the Naval Academy. He became Commanding Officer of USS Galveston (CLG-3) in June 1964 and in August 1965 reported as Special Assistant to the Deputy Assistant Secretary of Defense (Public Affairs), Washington, DC. Since July 1966 he had been Deputy Chief of Legislative Affairs, Navy Department. 

In addition to the Bronze Star Medal with Combat “V”, and the Commendation Medal with “V”, Captain Young had the American Defense Campaign Medal; Asiatic-Pacific Campaign Medal with five operation stars; the World War II Victory Medal; Navy Occupation Medal, Asia Clasp; the National Defense Service Medal with bronze star; Korean Service Medal; United Nations Service Medal; and the Philippine Liberation Ribbon. He also wore the Submarine Combat Insignia with five stars.

[END]
Published: Wed Feb 27 14:21:54 EST 2019