Naval History and Heritage Command

Naval History and Heritage Command

The Navy Department Library

Related Content
Topic
Document Type
Wars & Conflicts
File Formats
Location of Archival Materials

Bureau of Supplies and Accounts

Established as Bureau of Provisions and Clothing by Acts of 31 August 1842 and 5 July 1862. Designated Bureau of Supplies and Accounts by Act of 19 July 1892. Was abolished 1 May 1966 and replaced by Naval Supply System Command. Holder of office is Paymaster General.

    1. 1842-1844 Charles W. Goldsborough  
    2. 1844-1846 William B. Shubric  
    3. 1846-1849 Gideon Welles  
    4. 1849-1854 William Sinclair  
    5. 1854-1869 COMMO Horatio Bridge  
    6. 1869-1873 COMMO Edward T. Dunn  
    7. 1873-1877 COMMO John O. Bradford  
    8. 1877-1877 COMMO James H. Watmough  
    9. 1877-1881 COMMO George F. Cutter  
    10. 1882-1886 COMMO Joseph A. Smith  
    11. 1886-1890 COMMO James Fulton  
    12. 1890-1890 COMMO Thomas H. Looker  
    13. 1896-1899 COMMO Edwin Stewart  
    14. 1899-1903 RADM Albert S. Kenny  
    15. 1903-1906 RADM Henry T. B. Harris  
    16. 1906-1910 RADM Eustace B. Rogers  
    17. 1910-1914 RADM Thomas J. Cowie  
    18. 1914-1920 RADM Samuel McGowan  
    19. 1921-1925 RADM David Potter  
    20. 1925-1929 RADM Charles Morris  
    21. 1929-1933 RADM Joseph J. Cheatham  
    22. 1933-1935 RADM Christian J. Peoples  
    23. 1935-1939 RADM Charles Conrad  
    24. 1939-1942 RADM Ray Spear  
    25. 1942-1945 RADM William B. Young  
    26. 1945-1946 RADM William J. Carter  
    27. 1946-1948 RADM Walter A. Buck  
    28. 1948-1949 RADM Edwin D. Foster  
    29. 1949-1951 RADM Charles W. Fox  
    30. 1951-1954 RADM Murrey L. Royar  
    31. 1954-1958 RADM Ralph J. Arnold  
    32. 1958-1961 RADM James W. Boundy  
    33. 1961-1965 RADM John W. Crumpacker  
    34. 1956-1967 RADM Herschel J. Goldberg  

    NAVAL SUPPLY SYSTEM COMMAND

    1. 1967-1970 RADM Bernhard H. Bieri, Jr. August 1967
    2. 1970-1973 RADM Kenneth R. Wheeler June 1970
    3. 1973-1977 RADM Wallace R. Dowd, Jr. January 1973
    4. 1977-1981 RADM Eugene A. Grinstead, Jr. March 1977
    5. 1981-1984 RADM Andrew A. Giordano June 1981
    6. 1984-1988 RADM Edward K. Walker March 1984
    7. 1988-1991 RADM Daniel W. McKinnin, Jr. July 1988
    8. 1992-1993 RADM James E. Miller June 1991
    9. 1993-1996 VADM Robert M. Moore May 1993
    10. 1996-1998 RADM Ralph M. Mitchell, Jr. May 1996
    11. 1998-1999 RADM Donald E. Hickman February 1998
    12. 1999-2001 RADM Keith W. Lippert August 1999
    13. 2001-2004 RADM Justin D. McCarthy July 2001
    14. 2004-2007 RADM Daniel H. Stone July 2004
    15. 2007-2008 RADM Alan S. Thompson March 2007
    16. 2008-2011 RADM Michael J. Lyden October 2008
    17. 2011-2013 RADM Mark F. Heinrich July 2011
    18. 2013- RADM Jonathan A. Yuen October 2013

Note: COMMO = Commodore, RADM = Rear Admiral, VADM = Vice Admiral.

[END]
Published: Mon Mar 07 15:09:31 EST 2016