dewey6.htmTEXTStMlHi>oA(ˠh Dewey Medal - USS Boston

Return to Service Medal IndexReturn to NHC homepage

Manila Bay Medal recipients, USS Boston

Related resources:

[NOTE: The following history is from the Dictionary of American Naval Fighting Ships. The photo (NHC No. I00286) is from the center's Photographic Section.]

(Displacement: 3,189 tons; length: 283'; beam 42'; draft 17'; speed 13 knots; complement 284; armament 2-8", 6 6"; class Boston)

The fifth Boston, a protected cruiser, was launched 4 December 1884 by John Roach and Sons, Chester, Pa., and commissioned 2 May 1887, Captain F. M. Ramsey in command.

Boston, being the second cruiser of the New Navy completed, was not ready for active service until 1888. She then made a cruise to Guatemala and Haiti to protect American citizens. She joined the Squadron of Evolution 30 September 1889 and cruised to the Mediterranean and South America (7 December 1889-29 July 1890), and along the east coast in 1891. Boston departed New York 24 October 1891 for the Pacific, via Cape Horn, arriving at San Francisco 2 May
1892. Except for a cruise to protect American interests in Hawaii (11 August 1892-10 October 1893), she remained on the west coast until laid up at Mare Island Navy Yard 4 November 1893.

Recommissioned 15 November 1895, Boston joined the Asiatic Station at Yokohama, Japan, 25 February 1896. She remained in the Orient protecting American interests for the next four years and during the Spanish-American War took part in the Battle of Manila Bay (1 May 1898) and the capture of Manila (13 August 1898). She remained in the Philippines assisting in their pacification until 8 June 1899. Boston returned to San Francisco 9 August 1899 and went out of commission at Mare Island Navy Yard 15 September 1899. She remained out of commission until 11 August 1902 and then rejoined the Pacific Squadron. During 16-25 June 1905, she helped represent the Navy at the Lewis and Clark Exposition at Portland, Oreg., and between 23 April and 10 May 1906 she helped care for the victims of the San Francisco earthquake and fire. She went out of commission again at Puget Sound Navy Yard 10 June 1907.

From 15 June 1911 to September 1916 she served as a training vessel with the Oregon Naval Militia and was loaned to the Shipping Board (24 May 1917-June 1918). On 18 June 1918 she was recommissioned at Mare Island Navy Yard as a receiving ship and towed to Yerba Buena Island, Calif., where she served as a receiving ship until 1946. She was renamed Despatch 9 August 1940 and reclassified IX-2, 17 February 1941. Despatch was towed to sea and sunk off San Francisco 8 April 1946.

Officers of the Boston

Frank Wildes, Captain
John A. Norris, Lieutenant Commander
Bernard O. Scott, Lieutenant
John Gibson, Lieutenant
William L. Howard, Lieutenant (J.G.)
Samuel S. Robison, Ensign
Lay H. Everhart, Ensign
John S. Doddridge, Ensign
Millard H. Crawford, Surgeon
Robert S. Blakeman, Assistant Surgeon
John R. Martin, Paymaster
Richard Inch, Chief Engineer
Leland F. James, Assistant Engineer
Robert McM. Dutton, First Lieutenant Of Marines
Joel C. Evans, Gunner
Osgood H. Hilton, Carpenter
George H. Grendle, Pay Clerk

 Crew of the Boston

Abelson, Anton, Gunner's Mate, First Class
Ahlfors, William, Seaman
Ambrose, Edward, Seaman
Anderson, Thomas, Seaman
Anderson, William Edward, Boilermaker
Arnold, Louis, Landsman
Arnott, Thomas Frederick, Boatswain's Mate, First Class
Ayers, Walter Wadsworth, Apothecary
Bargman, John, Chief Carpenter's Mate
Barrett, Joseph Edward, Apprentice, First Class
Barry, John, Seaman
Beakes, Edward, Apprentice, First Class
Berry, Exra Herbert, Landsman
Bertelsen, Bernhardt, Master-At-Arms, Second Class
Bestoso, Giovanni, Landsman
Bickford, John, Ship's Cook, Fourth Class
Bicknell, George Robert, Ordinary Seaman
Blake, John, Chief Master-At-Arms
Boothby, Henry, Fireman, First Class
Borst, Otto Alexander, Fireman, First Class
Boyd, Charles Marklin, Coal Passer
Breen, John Patrick D., Seaman
Breiner, Harry M., Coal Passer
Bristol, Bernard Joseph, Seaman
Buckmiller, John, Coal Passer
Burton, George, Quartermaster, First Class
Cameron, John, Fireman, First Class
Campbell, Alexander, Landsman
Campbell, Charles Arnold, Ordinary Seaman
Campbell, John Walter, Landsman
Carlsen, Oskar, Seaman
Caslin, George, Fireman, Second Class
Chee, Chung, Mess Attendant
Clair, John Joseph, Apprentice, First Class
Clark, John Thomas, Ordinary Seaman
Clark, Otis Barritt, Coal Passer
Clark, Samuel R., Bayman
Clifford, Charles Warren, Chief Machinist
Conway, Daniel G., Gunner's Mate, Second Class
Covington, Frank Harold, Apprentice, First Class
Creamer, Joseph A., Landsman
Crowley, Timothy Frank, Coal Passer
Cummings, Charles, Landsman
Dahlberg, Gustaf, Gunner's Mate, First Class
Daley, Thomas, Landsman
Davis, Frank, Coal Passer
De Camps, Jr., Nicklas, Seaman
Donovan, John, Ordinary Seaman
Doughty, Wesley Roscow, Landsman
Duff, James Wade, Coal Passer
Duffey, James, Landsman
Engel, Harry Edward, Apprentice, First Class
Ennis, James, Fireman, Second Class
Erickson, Edward, Ordinary Seaman
Fat, Ah, Warrant Officer's Cook
Fero, Harry, Apprentice, First Class
Fisher, William Edward, Apprentice, First Class
Fitzpatrick, Luke, Apprentice, First Class
Flaherty, John Patrick, Fireman, Second Class
Fogarty, John, Ordinary Seaman
Forsner, Olof, Fireman, First Class
Gallagher, William, Ordinary Seaman
Galvin, M., Fireman, Second Class
Gardiner, Joseph C., Coal Passer
Gavin, Philip, Water Tender
Gilluly, A. Mcdonald, Coal Passer
Goodman, George W., Fireman, Second Class
Gray, Edward, Carpenter's Mate, Third Class
Gross, Jacob E., Landsman
Gulick, George N., Apprentice, First Class
Gumpert, Augustus, Apprentice, First Class
Hailing, Luovi, Seaman
Hannan, William H., Apprentice, First Class
Hansson, Martin, Seaman
Hayes, John, Seaman
Hee, Ah, Mess Attendant
Hee, Lou, Mess Attendant
Hennessy, John Joseph, Seaman
Hill, Alexander, Chief Quartermaster
Hines, William R., Apprentice, First Class
Hitman, Frank, Ordinary Seaman
Hoffman, George M., Gunner's Mate, Third Class
Horne, Arthur, Fireman, Second Class
Humphrey, William, Ordinary Seaman
Irvine, Peter Albert, Seaman
James, Samuel Charles, Ordinary Seaman
Jansen, Jacob, Gunner's Mate, Third Class
Jansen, Martin, Gunner's Mate, Third Class
Jeggles, Charles Henry, Apprentice, First Class
Jensen, Hans Christian, Ordinary Seaman
Jochum, Frederick, Seaman
Johnson, Eric, Seaman
Johnson, Nicklas, Seaman
Johnson, William, Boatswain's Mate, Second Class
Jones, Charles Lee, Landsman
Jones, Robert, Ship's Cook, First Class
Jong, To Wang, Cabin Cook
Keegan, Thomas, Boatswain's Mate, Second Class
Kessel, William, Ordinary Seaman
Ki, Wing, Mess Attendant
Killelea, Charles, Oiler
Kirkholder, Frederick, Apprentice, First Class
Kristiansen, Karl, Seaman
Kronmiller, George Louis, Quartermaster, Third Class
Lake, William, Seaman
Lambert, Richard, Sailmaker's Mate
La Motte, Harry Clayton, Painter
Lanigan, James, Chief Machinist
Launitz, Andrei, Seaman
Laury, Charles Warren, Boatswain's Mate, First Class
Lee, King, Mess Attendant
Leudermain, Charles W., Apprentice, First Class
Linquist, Gustaf, Seaman
Long, Henry Wadsworth, Ordinary Seaman
Loos, William, Fireman, First Class
Loughlin, Michael, Apprentice, First Class
Madero, Antonio Alberto, Landsman
Malloy, Robert Alexander, Blacksmith
Mangan, James, Landsman
Marshall, James, Ordinary Seaman
Mason, Frank, Landsman
Meade, Francis Joseph, Apprentice, First Class
Mendell, Louis Pina, Seaman
Mooney, James, Fireman, First Class
Morga, William F., Chief Boatswain's Mate
Morrison, Angus A. C., Coal Passer
Muchlbach, Paul, Coxswain
Mud, Ling, Mess Attendant
Mulbert, John, Coal Passer
Mullaly, Michael, Chief Gunner's Mate
Mullen, James, Ordinary Seaman
Mumford, John James, Apprentice, First Class
Murphy, Michael, Ordinary Seaman
Murphy, William Thomas, Fireman, Second Class
McCann, Frank, Blacksmith
McCarthy, Bartie, Coal Passer
McCarthy, Justin, Oiler
McDonald, Charles J., Coxswain
McDonald, Daniel, Fireman, First Class
McDonald, George S., Landsman
McFarland, Roy Arlington, Landsman
McGee, William, Coal Passer
McGinniss, William, Seaman
McGriel, Daniel, Water Tender
McKenna, James William, Plumber And Fitter
McPherson, James Lawrence, Coxswain
McShane, James, Seaman
McSweeney, Eugene A., Bugler
Naumann, Charles, Landsman
Neal, David, Landsman
Nilsen, Nils, Apprentice, First Class
O'Brien, Edward J. F., Coxswain
O'Conner, Michael, Landsman
Olsen, Olof, Coxswain
Olsson, Karl, Landsman
O'Neill, Thomas, Ordinary Seaman
Owen, William, Fireman, Second Class
Parker, Fredro Fern, Coxswain
Pearce, George, Seaman
Perkins, Dell, Master-At-Arms, Third Class
Petersen, Fredirick, Seaman
Ping, Ah, Cabin Steward
Quigley, Richard, Landsman
Quoi, Ah, Mess Attendant
Randall, George Frederick, Chief Yeoman
Read, Everett Winthrop, Fireman, First Class
Reardon, William H., Quartermaster, Second Class
Rheinelander, Charles Wm., Apprentice, First Class
Rhodes, Harry, Oiler
Richards, Benjamin, Fireman, First Class
Rieman, John, Gunner's Mate, Second Class
Robinson, John, Seaman
Royal, George R., Apprentice, First Class
Sam, Ah, Wardroom Steward
Savas, Nicholas, Seaman
Schaefer, Louis F., Landsman
Schaffer, Charles, Coal Passer
Schleuther, Hugo, Seaman
Schneider, John Thomas, Water Tender
Schurter, John R., Quartermaster, Third Class
Scoggins, Joseph, Seaman
Scudder, William, Landsman
Seifried, Eugene William, Apprentice, First Class
Seymour, John Joseph, Apprentice, First Class
Shee, Song, Mess Attendant
Simpson, Theo. Herman, Fireman, Second Class
Smith, Earl, Coal Passer
Sou, Chay, Steerage Steward
Soy, Ah, Wardroom Officer's Cook
Spencer, Joseph R., Landsman
Stanrow, Constantinos, Seaman
Sterling, Joseph, Machinist, First Class
Stuart, Alexander, Boatswain's Mate, Second Class
Sullivan, James, Boatswain's Mate, First Class
Sullivan, James M., Gunner's Mate, Second Class
Sullivan, James M., Seaman
Sullivan, Patrick F, Coal Passer
Summerville, Erle R, Apprentice, First Class
Sutton, Charles B, Seaman
Swanson, Emil, Apprentice, First Class
Tame, Charles, Machinist, Second Class
Taylor, Elens Francis, Apprentice, First Class
Taylor, William, Coppersmith
Templeton, Fredrick A., Fireman, Second Class
Tipton, Charles E., Coal Passer
Tonnesen, Jacob A., Seaman
Traylor, Thomas Marrion, Landsman
Treadwell, George A., Yeoman, First Class
Tyrrell, John Joseph, Machinist, Second Class
Vernieux, Frederick, Seaman
Volkmar, George T., Boatswain's Mate, Second Class
Waite, William, Seaman Gunner
Walke, John Henry, Landsman
Wallace, Robert, Bayman
Walsh, Harry, Oiler
Welch, William, Fireman, First Class
Wheeler, Charles H, Coxswain
White, James, Chief Yeoman
White, William Reese, Apprentice, First Class
Wilson, Charles Frederick, Fireman, Second Class
Wind, Andy, Coal Passer
Woods, William, Seaman
Wosterlink, August, Gunner's Mate, First Class
Yun, Lin Pu, Mess Attendant
Zanewich, Anton, Coxswain
Zederbaum, George, Yeoman, Second Class
Zenker, John, Coxswain
Zin, Ah, Wardroom Cook

Marine Guard Of The Boston
Adams, George H., First Sergeant
Williams, Augustus, Sergeant
Griesel, August, Corporal
Johnston, Harry, Corporal
Ryan, Michael, Corporal
Schramm, Ludwig, Corporal
Foley, Thomas, Fifer
Barker, David, Private
Carr, David H., Private
Chew, Charles S., Private
Conway, Thomas, Private
Coogan, William H., Private
Farrell, Ferdinand, Private
Eddy, Charles D., Private
Gill, Jesse W., Private
Hall, Robert , Private
Harkins James J, Private
Jensen, Hans, Private
Jolly, Albert, Private
Jozwiah, Joseph F, Private
King, Frank, Private
Kirchoff, William F., Private
MacFarlane, James, Private
Martin, Frank, Private
McCormick, John , Private
Murray, Arthur, Private
Nelson, George, Private
Palmer, Carl E., Private
Pfefferle, Leon, Private


Return to Service Medal IndexReturn to NHC homepage

26 July 1999  2Vincent Glinsky BiographyTEXTMOSSg 77KVincent Glinsky BiographyTEXTMOSSg 77, 2A9 ; 2PMwp HT