Return to Rosters ListImage of an anchorReturn to Navy Department LibraryImage of anchorReturn to Naval Historical Center home page
Flag banner
Navy Department Library banner

DEPARTMENT OF THE NAVY -- NAVAL HISTORICAL CENTER
805 KIDDER BREESE SE -- WASHINGTON NAVY YARD
WASHINGTON DC 20374-5060

Thirteenth Naval District

The boundaries of the Thirteenth Naval District, to be headquartered at the Puget Sound Navy Yard in Bremerton, Washington, were established on 7 May 1903 in accordance with General Order No. 128, signed by Acting Secretary of the Navy Charles H. Darling. The headquarters of the district was transferred to Seattle, Washington, in 1926. In 1945 the district consisted of the following geographic areas: Washington, Oregon, Idaho, Montana, and Wyoming. The Thirteenth Naval District was disestablished on 30 September 1980.

1919-1921
RADM H A. Field July 1919
1921-1924
RADM John A. Hoogewerff June 1921
1924-1926
RADM Jehu V. Chase September 1924
1926-1928
RADM Samuel S. Robison August 1926
1928-1930
RADM Henry J. Ziegemeier 28 June 1928
1931-1934
RADM Edward H. Campbell 1 January 1931
1934-1934
RADM James Halligan, Jr. 11 July 1934
1935-1935
CAPT Henry G. S. Wallace (A) 1 April 1935
1935-1937
RADM Thomas T. Craven 13 July 1935
1937-1940
RADM Edward B. Fenner 6 July 1937
1940-1942
RADM Charles S. Freeman 31 August 1940
1942-1943
VADM Frank Jack Fletcher 21 November 1942
1943-1944
RADM Sherwoode A. Taffinder 12 October 1943
1944-
RADM Robert M. Griffin 15 December 1944
1948-1950
RADM Howard H. Good 9 July 1948
1950-1951
RADM Daniel E. Barbey 19 September 1950
1951-1954
RADM Allen E. Smith 26 July 1951
1954-1958
RADM Albert M. Bledsoe 1 February 1954
1958-1960
RADM Frank T. Watkins 27 August 1958
1960-1963
RADM George C. Towner 31 December 1960
1964-1967
RADM William E. Ferrall July 1964
1967-1968
RADM Herman J. Trum III October 1967
1968-1969
RADM Frank L. Johnson July 1968
1969-1971
RADM Patrick J. Hannifin September 1969
1971-1972
RADM Wesley L. McDonald October 1971
1972-1974
RADM Thomas E. Bass III November 1972
1974-1976
RADM Lando W. Zech, Jr. July 1974
1976-1978
RADM James D. Murray June 1976
1978-1979
RADM Frederick W. Kelley July 1978
1979-1980
RADM William A. Williams III May 1979

Notes: RADM = Rear Admiral, VADM = Vice Admiral, A = Acting.

The administrative records of the Thirteenth Naval District are located in Record Group (RG) 181.2.12 at the National Archives and Records Administration’s Pacific Alaska Region facility in Seattle, Washington, at 6125 Sand Point Way NE, Seattle, Washington 98115-7999, telephone 206-336-5115.

An unpublished 4-volume administrative history of the Thirteenth Naval District during World War II, known as “World War II Naval Administrative History # 120,” is located in the Navy Department Library. It is unavailable for loan and must be consulted in the library. Photocopying of this manuscript is generally prohibited; the use of digital cameras by researchers is encouraged. Permission to photocopy a limited number of pages may be granted by the reference staff, contingent upon the physical state of the item. Any photocopying of this manuscript shall be done under the close supervision of the reference staff. Microfiche packets of this history are available; these can be borrowed through interlibrary loan or purchased. The use of personal scanners by non-library staff personnel must be approved by the reference staff on a document-by-document basis (Reference: Naval Historical Center Instruction [NAVHISTCENTINST] 5070.1C.). When requesting the administrative history, please specify its number. For example: "I'd like to examine/purchase World War Two Admin. History #120."


Related Source: Fifty Years of Naval District Development 1903-1953


07 June 2007