Return to Rosters ListImage of an anchorReturn to Navy Department LibraryImage of anchorReturn to Naval Historical Center home page
Flag banner
Navy Department Library banner

DEPARTMENT OF THE NAVY -- NAVAL HISTORICAL CENTER
805 KIDDER BREESE SE -- WASHINGTON NAVY YARD
WASHINGTON DC 20374-5060

Office of Information

The Office of Public Relations was established in 1941. The Office of Public Information replaced it in 1945. The Office of Information, headed by the Chief of Information, was subsequently established in response to a letter from the Secretary of the Navy dated 17 February 1950.

1.
1941-1942
RADM Arthur J. Hepburn
2.
1943-1943
CAPT Leland P. Lovet
3.
1944-1945
RADM Aaron S. Merrill
4.
1946-1946
RADM Harold B. Miller
5.
1947-1948
COMMO Ernest M. Eller
6.
1949-1950
CAPT Harry E. Sears
7.
1951-1952
RADM Robert H. Hickey
8.
1953-1953
RADM Lewis S. Parks
9.
1954-1955
RADM William G. Bleecher, Jr.
10.
1956-1957
RADM Rdmund B. Taylor
11.
1958-1960
RADM Charles C. Kirkpatrick
12.
1961-1962
RADM Daniel F. Smith, Jr. 7/60
13.
1962-1963
VADM John S. McCain, Jr. 8/62
14.
1963-1966
RADM William P. Mack August 1963
15.
1966-1968
RADM George H. Miller April 1966
16.
1968-1971
RADM Lawrence R. Geis October 1968
17.
1971-1975
RADM William Thompson July 1971
18.
1975-1980
RADM David M. Cooney July 1975
19.
1980/1982
RADM Byron B. Newell, Jr. July 1980
20.
1982-1986
COMMO Jack F. Garrow June 1982
21.
1986-1989
RADM Jimmie B. Finkelstein May 1986
22.
1989-1992
RADM Brent Baker July 1989
23.
1992-1998
RADM Kendell M. Pease, Jr. July 1992
24.
1998-2000
RADM Thomas J. Jurkowsky April 1998
25.
2000-2003
RADM Stephen R. Pietropaoli August 2000
25.
2003-
RADM Terry L. McCreary July 2003

Note: CAPT = Captain, COMMO = Commodore, RADM = Rear Admiral, VADM = Vice Admiral.


11 December 2006