Return to Rosters ListImage of an anchorReturn to Navy Department LibraryImage of anchorReturn to Naval Historical Center home page
Flag banner
Navy Department Library banner

DEPARTMENT OF THE NAVY -- NAVAL HISTORICAL CENTER
805 KIDDER BREESE SE -- WASHINGTON NAVY YARD
WASHINGTON DC 20374-5060

Fifth Naval District

The boundaries of the Fifth Naval District, to be headquartered at the Norfolk Navy Yard in Norfolk, Virginia, were established on 7 May 1903 in accordance with General Order No. 128, signed by Acting Secretary of the Navy Charles H. Darling. Until late 1915 no personnel were assigned to the district staff. In 1945 the district was headquartered at the Naval Operating Base at Norfolk and consisted of the following geographic areas: Maryland less Anne Arundel, Prince Georges, Montgomery, St. Mary's, Calvert, and Charles Counties; West Virginia; Virginia less Arlington, Fairfax, Stafford, King George, Prince William, and Westmoreland Counties; and the Counties of Currituck, Camden, Pasquotank, Gates, Perquimans, Chowan, Tyrrell, Washington, Hyde, Beaufort, Pamlico, Craven, Jones, Carteret, Onslow, and Dare in North Carolina; also the Diamond Shoal Lightship. The Fifth Naval District was disestablished on 30 September 1980.

1915-1918
RADM Walter McLean 25 November 1915
1918-1921
RADM Augustus F. Fechteler 5 February 1918
1921-1923
RADM Hugh Rodman 2 July 1921
1923-1925
RADM Roger Welles 31 August 1923
1925-1928
RADM Robert E. Coontz 30 November 1925
1928-1931
RADM Guy H. Burrage 15 September 1928
1931-1932
RADM William D. MacDougall 10 July 1931
1932-1935
RADM Arthur L. Willard 9 July 1932
1935-1935
RADM Arthur S. Smith  
1935-1937
RADM Frank H. Brumby 8 April 1935
1937-1943
RADM Manley H. Simons 22 November 1937
1943
RADM H. Fairfax Leary 1 June 1943
1943-45
RADM David M. LeBreton 30 October 1945
1945-1948
RADM Walden L. Ainsworth 20 August 1945
1948-1953
RADM Ralph O. Davis 30 November 1948
1953-1957
RADM Ingolf N. Kiland 26 January 1953
1960-1961
RADM William O. Burch, Jr. 24 December 1960
1961-1963
RADM Wallis F. Petersen 11 September 1961
1963-1966
RADM Edmund B. Taylor 12 November 1963
1966-1968
RADM Reynold D. Hogle June 1966
1968-1970
RADM James C. Dempsey May 1968
1970-1973
RADM James O. Cobb September 1970
1973-1975
RADM Roy G. Anderson January 1973
1975-1976
RADM Richard E. Rumble February 1975
1976-1978
RADM William H. Ellis April 1976
1978-1979
RADM Richard E. Nicholson August 1978
1979-1980
RADM James H. Scott August 1979

Notes: RADM = Rear Admiral.

The administrative records of the Fifth Naval District are located in Record Group (RG) 181.2.4 at the National Archives and Records Administration’s Mid Atlantic Region Archives Facility (Center City Philadelphia) at 900 Market Street, Philadelphia, Pennsylvania 19107-4292 (entrance on Chestnut Street, between 9th and 10th Streets), telephone 215-606-0100.

An unpublished 7-volume administrative history of the Fifth Naval District during World War II, known as “World War II Naval Administrative History # 112,” is located in the Navy Department Library. It is unavailable for loan and must be consulted in the library. Photocopying of this manuscript is generally prohibited; the use of digital cameras by researchers is encouraged. Permission to photocopy a limited number of pages may be granted by the reference staff, contingent upon the physical state of the item. Any photocopying of this manuscript shall be done under the close supervision of the reference staff. Microfiche packets of this history are available; these can be borrowed through interlibrary loan or purchased. The use of personal scanners by non-library staff personnel must be approved by the reference staff on a document-by-document basis (Reference: Naval Historical Center Instruction [NAVHISTCENTINST] 5070.1C.). When requesting the administrative history, please specify its number. For example: "I'd like to examine/purchase World War Two Admin. History #112."


Related Source:
Fifty Years of Naval District Development 1903-1953
Naval District Manual, 1927

07 June 2007