Return to Rosters ListImage of an anchorReturn to Navy Department LibraryImage of anchorReturn to Naval Historical Center home page
Flag banner
Navy Department Library banner

DEPARTMENT OF THE NAVY -- NAVAL HISTORICAL CENTER
805 KIDDER BREESE SE -- WASHINGTON NAVY YARD
WASHINGTON DC 20374-5060

Fifth Fleet Commanders

The Fifth Fleet was established on 15 March 1943, and disestablished on 1 January 1947.
5 August 1943
VADM Spuance Becomes Commander of the Fifth Fleet
8 November 1945
ADM Towers becomes Commander of the Fifth Fleet
18 January 1946
VADM Fredrick C. Sherman becomes Commander of the Fifth Fleet
August 1946
VADM Alfred E. Montgomery becomes Commander of the Fifth Fleet

Note: ADM = Admiral, VADM = Vice Admiral.


08 December 2006