Return to BiographiesImage of an anchorReturn to Navy Department LibraryImage of anchorReturn to Naval Historical Center home page
Flag banner
Biographies in Naval History banner

Admiral George W. Anderson

U.S. Navy

(15 December 1906 – 20 March 1992)

16th Chief of Naval Operations

(1 August 1961 – 1 August 1963)

The Navy under Admiral Anderson’s inspired leadership enabled the Kennedy administration to successfully resolve the Cuban Missile Crisis of 1962.

Born in Brooklyn, New York, George W. Anderson graduated from the U.S. Naval Academy in 1927.  He became a naval aviator in 1930 and then served in aviation units on board cruisers. He flew in fighting and patrol squadrons during the 1930s and on board USS Yorktown.  During World War II, Anderson served as a staff officer in the Bureau of Aeronautics and than as a navigator on USS Yorktown, namesake of the carrier lost in the Battle of Midway. After the war, he worked as an assistant to General Dwight D. Eisenhower, Supreme Allied Commander, Europe, headquartered in Paris. Anderson commanded aircraft carrier USS Franklin D. Roosevelt and then served as Executive Assistant to the Chairman of the Joint Chiefs of Staff.  His flag assignments included Chief of Staff to Commander in Chief, Pacific Command, Commander Carrier Division Six, and Commander Sixth Fleet. He was Chief of Naval Operations during the Cuban Missile Crisis of 1962. The fleet’s quarantine of Cuba enabled the Kennedy administration to compel the Soviet Union to remove its nuclear weapons from the island. After retirement from the Navy, he served as Ambassador to Portugal and later as Chairman of the President’s Foreign Intelligence Advisory Board.


Source: Biography compiled by the staff of the Naval Historical Center.


11 August 2008