Return to DANFS IndexImage of an anchorReturn to Naval Historical Center homepage
flag banner
Dictionary of American Naval Fighting Ships banner
DEPARTMENT OF THE NAVY -- NAVAL HISTORICAL CENTER
805 KIDDER BREESE SE -- WASHINGTON NAVY YARD
WASHINGTON DC 20374-5060

Seaman

 

Allen L. Seaman-born on 21 December 1916 at New Haven, Conn., and educated at Duke University-enlisted in the Naval Reserve on 15 August 1938 and was ordered to Pensacola as an Aviation Cadet five months later. Designated a Naval Aviator on 19 October 1939, he was commissioned Ensign in the Naval Reserve on 24 November. After service in several patrol squadrons, he was assigned to a bomber squadron in May 1943. He flew many missions including long range reconnaissance and bombing missions in support of major task force strikes in October 1943 against Wake Island, for which he was awarded the Air Medal, and missions in support of the Allied thrust toward Hollandia, New Guinea, in April 1944, for which he was awarded the Distinguished Flying Cross.

 

Appointed Lieutenant Commander on 15 April 1944, Seaman was declared missing in action on 1 May 1944 after inflicting substantial damage on enemy land and sea forces in the New Guinea area despite damage to his own aircraft. For that action and for his judgment and skill in crash landing his plane in such a manner as to save several members of his crew, he was awarded the Navy Cross. Declared dead as of 1 May 1944, hewas also awarded, posthumously, a Gold Star in lieu of a second Navy Cross for the skill, leadership, and courage he consistently showed in pressing home, with great accuracy, low level strikes against enemy installations and shipping in the New Guinea area from November 1943 to March 1944.

 

Seaman (DD-791), a never-completed Gearing class destroyer, was laid down on 10 July 1945 by the Seattle-Tacoma Shipbuilding Corp., Seattle, Wash.; launched on 29 May 1946; sponsored by Mrs. Barbara K. Seaman, widow of Lt. Comdr. Seaman; and delivered, partially complete, on 25 June 1946 to the officer-in-charge of demobilized shipping for the 13th Naval District. Never commissioned, the destroyer was subsequently placed in the Bremerton Group of the Pacific Reserve Fleet, where she remained until struck from the Navy list on 1 March 1961. Her hulk was sold to the First Steel and Ship Corp., New York, on 12 September 1961, and was delivered to the Learner Co., Alameda, Calif., on 22 September 1961 for scrapping.