Return to DANFS IndexImage of an anchorReturn to Naval Historical Center homepage
flag banner
Dictionary of American Naval Fighting Ships banner
DEPARTMENT OF THE NAVY -- NAVAL HISTORICAL CENTER
805 KIDDER BREESE SE -- WASHINGTON NAVY YARD
WASHINGTON DC 20374-5060

Reybold

 

John Keane Reybold, born at Delaware City, Del., 11 January 1903, was appointed midshipman 13 July 1922 and commissioned ensign on 3 June 1926. Having served in various ships including Idaho (BB-42), Utah (BB-31), Simpson (DD-221) (on the Asiatic Station), and Omaha (CL-4), he assumed command of Cowell (DD-167), on 17 June 1940. Detached on 23 September, he briefly commanded Claxton (DD-140) and on 31 October assumed command of Dickerson (DD-157). Commissioned lieutenant commander on 1 January 1941, he commanded Dickerson on Neutrality Patrol and, after December 1941, on coastal patrol and Icelandic convoy escort duty until 19 March 1942. On that date, Dickerson, enroute to Norfolk, was fired on by a nervous merchantman, SS Liberator. Liberator's shells hit the destroyer's charthouse, killing Lt. Comdr. Reybold and three others.

 

I

 

DE-275, an Evarts-class destroyer escort laid down as Reybold by the Navy Yard, Boston, Mass., on 20 May 1943 was launched as Goodall on 8 July 1943 and transferred on loan to the United Kingdom 4 October 1943. As Goodall, a "Captain"-class frigate, she served the Royal Navy on escort of convoy duty until torpedoed by U-968 in the entrance to the Kola Inlet (69°25’ N; 33°38’ E) near Murmansk on 29 April 1945. The explosion detonated the destroyer escort's forward magazine, destroying the forward section of the ship, and the warship [Transcriber’s note: Goodall was torpedoed The magazine exploded, blowing away the forward part of the ship. What was left of Goodallwas abandoned and scuttled.



25 September 2005