Return to DANFS IndexImage of an anchorReturn to Naval Historical Center homepage
flag banner
Dictionary of American Naval Fighting Ships banner
DEPARTMENT OF THE NAVY -- NAVAL HISTORICAL CENTER
805 KIDDER BREESE SE -- WASHINGTON NAVY YARD
WASHINGTON DC 20374-5060

Ramsey

 

DeWitt Clinton Ramsey was born on 2 October 1888 at Whipple Barracks, Ariz. Graduated from the Naval Academy, he was commissioned Ensign in June 1912. In 1917 he qualified as a naval aviator. During World War I, he was Inspection Officer for United States Naval Air Stations in France, and a member of the Inter-Allied Armistice Commission.

 

During the interwar period, Ramsey served as a naval aviator on various naval staffs and ships. Reporting on board Saratoga (CV-3) in 1938, he was her executive officer into 1939. Later that year, he headed the Plans Division of the Bureau of Aeronautics in the Navy Department. In 1941 he became Assistant Chief of the Bureau of Aeronautics.

 

During World War II, he commanded Saratoga (CV-3) in the Battle of the Coral Sea on 7 and 8 May 1942, in the Battle of Midway 4 to 6 June, and during the landings against Guadalcanal, Solomons, in August. For his skillful use of airpower against Japanese naval forces in the Solomons, he won the Navy Cross. In Saratoga, he next commanded a task force that included a British carrier, Victorious.

 

Ramsey received the Distinguished Service Medal as Chief of the Bureau of Aeronautics from 6 August 1943 to 1 June 1945, and a Gold Star as Vice Chief of Naval Operations from 15 January 1946 to 3 January 1948. After commanding the Pacific Fleet, he served as Commissioner of U.S. Trust Territory in the Pacific, until retiring 1 May 1949. Admiral Ramsey died 7 September 1961 in Philadelphia.

 

(DEG - 2: displacement 3,425 (full load); length 4146; beam 442; draft 24; speed 27 knots; complement 241; armament Tartar, ASROC, 1 5, 4 torpedo tubes; class Brooke)

 

Ramsey (DEG-2) was laid down 4 February 1963 by Lockheed Shipbuilding & Construction Co., Seattle, Wash.; launched 15 October 1963; sponsored by Mrs. DeWitt Clinton Ramsey; and commissioned 3 June 1967, Comdr. William D. Robertson, Jr., in command.

 

After shakedown off the west coast, Ramsey (DEG 2) departed Long Beach, Calif., on 1 May 1968 for the western Pacific. Following duty off Vietnam and her return to Long Beach 9 November, she sailed again for the western Pacific 8 October 1969, and again operated off Vietnam, before returning to Long Beach 18 April 1970. Between January 1970 and January 1974, Ramsey alternated two more WestPac cruises with operations off the west coast of the United States. As of January 1974, she is in port at Long Beach, Calif.

 

Ramsey has earned five battle stars for Vietnam service.

 


16 September 2005