Return to DANFS IndexImage of an anchorReturn to Naval Historical Center homepage
flag banner
Dictionary of American Naval Fighting Ships banner
DEPARTMENT OF THE NAVY -- NAVAL HISTORICAL CENTER
805 KIDDER BREESE SE -- WASHINGTON NAVY YARD
WASHINGTON DC 20374-5060

Raby

 

James Joseph Raby, born in Bay City, Mich., 17 September 1874, was appointed Naval Cadet 9 September 1891. Commissioned Ensign 1 July 1897, he advanced rapidly in rank, becoming Commander 1 July 1914, Captain 23 November 1919, and Rear Admiral 1 November 1927. In 1912 he commanded Oregon (BB-3) with additional duty as commander of the port of Apra, Guam. During World War I, he received the Navy Cross for convoy escort duty while commanding Albany and later Missouri (BB-11). After various assignments in Washington, D.C., in 1922 he became Commandant of the Naval Air Station, Pensacola, Fla., and of the 8th Naval District. In 1931 he became Commandant of the 6th Naval District with additional duty as Commandant of the Navy Yard, Charleston, S.C. He died near Midway, Ga., 15 January 1934.

 

I

 

Raby (DE-190) was renamed Baker (q. v.) on 3 September 1943.