Return to DANFS IndexImage of an anchorReturn to Naval Historical Center homepage
flag banner
Dictionary of American Naval Fighting Ships banner
DEPARTMENT OF THE NAVY -- NAVAL HISTORICAL CENTER
805 KIDDER BREESE SE -- WASHINGTON NAVY YARD
WASHINGTON DC 20374-5060

Porter

 

David Porter, born 1 February 1780 at Boston, Mass., served in the Quasi War with France first as midshipman on board Constellation, participating in the capture of L’Insurgente 9 February 1799; secondly, as 1st lieutenant of Experiment and later in command of Amphitrite. During the Barbary Wars (1801–07) Porter was 1st lieutenant of Enterprise, New York and Philadelphia and was taken prisoner when Philadelphia ran aground in Tripoli harbor 31 October 1803. After his release 3 June 1805 he remained in the Mediterranean as acting captain of Constitution and later captain of Enterprise. He was in charge of the naval forces at New Orleans 1808–10. As commander of Essex in the War of 1812, Captain Porter achieved fame by capturing the first British warship of the conflict, Alert, 13 August 1812 as well as several merchantmen. In 1813 he sailed Essex around Cape Horn and cruised in the Pacific warring on British whalers. On 28 March 1814 Porter was forced to surrender off Valpariso after an unequal contest with the frigates HBMS Phoebe and Cherub and only when his ship was too disabled to offer any resistance. From 1815 to 1822 he was a member of the Board of Navy Commissioners but gave up this post to command the expedition for suppressing piracy in the West Indies 1823–25. Commodore Porter resigned his commission in 1826 and became the commander-in-chief of the Mexican Navy 1826–29. He died on 3 March 1843 while U.S. Minister of Turkey.

 

His son, David Dixon Porter, was born in Chester, Pa., 8 June 1813. He served in the Mediterranean as a midshipman on board Constellation (1829–31), United States and Delaware (1832–34), and as a lieutenant on board Congress (1842–45). During the Mexican War he was attached to the Home Squadron in Spitfire and was present at the two attacks on Vera Cruz. Porter served with distinction in the Civil War, rising from lieutenant to rear admiral in two years. In April 1861 he reinforced Fort Pickens, Fla. in Powhatan and remained off the Florida coast until December. He then assumed command of the Mortar Flotilla under Farragut with the rank of commander and took Forts Jackson and St. Philip, April 1862, in the New Orleans campaign. He served with the flotilla until July 1862, cooperating with Farragut in his operations on the Mississippi from New Orleans to Vicksburg. While commanding the Mississippi Squadron as acting rear admiral from October 1862 to September 1864, Porter assisted Sherman in the capture of Arkansas Post (January 1863), bombarded the Grand Gulf batteries (May 1863), rendered invaluable aid to Grant in the reduction of Vicksburg (June–July 1863), and gained control of the Western Rivers during four expeditions in late 1863. He was next ordered to command the North Atlantic Blockading Squadron and led the two attacks on Fort Fisher, N.C., 24 December 1864 and 13 January 1865, when the works were carried. For his Civil War service Porter received, on four occasions, votes of thanks from Congress and was promoted to vice admiral in 1866. He was Superintendent of the U.S. Naval Academy from 1866 to 1869. Porter was appointed admiral in 1870 becoming the senior ranking officer of the Navy, From 1877 until his death 13 February 1891 he served as Head of the Board of Inspection at Washington, D.C.

 

II

 

(DD–59: dp. 1,205; l. 315’3”; b. 29’11”; dr. 9’4”; s. 29 k.; cpl. 133; a. 4 4”, 4 21 tt.; cl. Tuckee)

 

The second Porter (DD–59) was laid down by William Cramp and Sons, Philadelphia, Penn., 24 February 1914; launched 26 August 1915; sponsored by Miss Georgiana Porter Cusachs; and commissioned 17 April 1916, Lt. Comdr. Ward K. Wortman in command.

 

After shakedown in the Caribbean, Porter sailed in convoy 24 April 1917 escorting the first U.S. troops to Europe. She

 

arrived at Queenstown, Ireland, 4 May, where she was based during World War I, meeting and escorting convoys from the U.S. as they entered the war zone. Kept busy as a convoy escort, she severely damaged U–108, 28 April 1918, while the German submarine was steaming to intercept a convoy. Operating from Brest after 14 June, she returned to the United States at the end of the war.

 

After World War I Porter operated off the East Coast and was decommissioned 23 June 1922. Transferred to the Coast Guard, 7 June 1924, she was returned to the Navy 30 June 1933, and disposed of by scrapping under the terms of the 1930 London Treaty for Limitation of Armament the following year. Her name was struck from the Navy List 5 July 1934 and her materials were sold 22 August 1934.