Return to DANFS IndexImage of an anchorReturn to Naval Historical Center homepage
flag banner
Dictionary of American Naval Fighting Ships banner
DEPARTMENT OF THE NAVY -- NAVAL HISTORICAL CENTER
805 KIDDER BREESE SE -- WASHINGTON NAVY YARD
WASHINGTON DC 20374-5060

McDermut

 

David A. McDermut, a native of New York, was appointed midshipman 8 November 1841 and attained the rank of lieutenant commander 16 July 1862. During the Civil War he served in Potomac and Marion before assuming command of Cayuga 2 December 1862. He commanded Cayuga until 18 April 1863 when he was killed in action against Confederate forces, in Sabine Pass.

 

I

 

(DD‑262: dp. 1,190; l. 314'5"; b. 31'8"; dr. 9'3" (mean); s. 35 k.; cpl. 120; a. 4 4", 2 3", 12 21" tt.; cl. Clemson)

 

The first McDermut (DD‑262) was laid down 20 April 1918 by Bethlehem Shipbuilding Corp., Squantum, Mass.; launched 6 August 1918; sponsored by Mrs. Eugene G. Grace; and commissioned 27 March 1919, Comdr. Chester L. Hand in command.

 

Assigned to the Atlantic Fleet, McDermut departed Boston 28 May for Brest, France. She returned to the east coast 24 July only to sail for the west coast in the fall, arriving at San Diego the day before Christmas. During the next 812 years, with few exceptions, she operated in the eastern Pacific, steaming along the coast from Panama to Canada, and among the Hawaiian Islands. In 1924 and 1927 she transited the Panama Canal for abbreviated duties in the Caribbean and Gulf of Mexico and in 1925 took part in a good will visit to Samoa, Australia, and New Zealand. On 22 March 1927 McDermut, returning from a cruise to Panama, arrived at the San Diego Destroyer Base, where she decommissioned 22 May 1929. Struck from the Naval Register 11 November 1931, she was scrapped and sold, 25 February 1932, in accordance with the terms of the London Treaty for Naval Disarmament.