Return to DANFS IndexImage of an anchorReturn to Naval Historical Center homepage
flag banner
Dictionary of American Naval Fighting Ships banner
DEPARTMENT OF THE NAVY -- NAVAL HISTORICAL CENTER
805 KIDDER BREESE SE -- WASHINGTON NAVY YARD
WASHINGTON DC 20374-5060

Little Brothers

 

A former name retained.

 

(SP-921: t 30; l. 70'; b. 17'5"; dr. 5'9"; s. 10 k.; cpl. 8; a. none)

 

Little Brothers, a tugboat, was built in 1910 by George Bishop, Patchogue, N.Y.; acquired by the Navy under charter 21 July 1917 from her owner, John C. Doxsee, Islip, N.Y.; enrolled in the Naval Coast Defense Reserve 3 August 1917; taken over 13 August 1917; and commissioned 20 August 1917 at New York, Chief Boatswain’s Mate Robert Raynor, USNRF, in command.

 

Assigned to the 3d Naval District, New York, Little Brothers served throughout World War I as a supply boat in and around the Port of New York. Carrying military supplies and ammunition, she plied the East River, New York Harbor, Gravesend Bay, Jamaica Bay, and Long Island Sound. After the Armistice she decommissioned 14 August 1919 and was returned to her owner 26 August 1919.