Return to DANFS IndexImage of an anchorReturn to Naval Historical Center homepage
flag banner
Dictionary of American Naval Fighting Ships banner
DEPARTMENT OF THE NAVY -- NAVAL HISTORICAL CENTER
805 KIDDER BREESE SE -- WASHINGTON NAVY YARD
WASHINGTON DC 20374-5060

LST-453

 

LST-453 was laid down on 28 July 1942 at Vancouver, Wash., by Kaiser, Inc., launched on 10 October 1942; sponsored by Mrs. Edward M. Argersinger; and commissioned on 21 January 1943, Lt. A. J. Hamre, USNR, in command.

 

During World War II, LST-453 was assigned to the Asiatic-Pacific theater and participated in the following operations:

 

Eastern New Guinea operation:

(a) Supporting and consolidation operationsóSeptember through December 1943

(b) Finschhafen occupationóDecember 1943 through February 1944

Bismarck Archipelago operation:

(a) Arawe, New BritainóDecember 1943

 

LST-453 was redesignated ARL-40 and named Remus (q.v.) on 15 August 1944. On 15 July 1946, she was decommissioned and struck from the Navy list on 15 August that same year. She was sold to B. T. Jones on 16 December 1947 for scrapping.

 

LST-453 earned one battle star for World War II service.