Return to DANFS IndexImage of an anchorReturn to Naval Historical Center homepage
flag banner
Dictionary of American Naval Fighting Ships banner
DEPARTMENT OF THE NAVY -- NAVAL HISTORICAL CENTER
805 KIDDER BREESE SE -- WASHINGTON NAVY YARD
WASHINGTON DC 20374-5060

Kirkpatrick

 

Thomas L. Kirkpatrick was born 5 July 1887, in Cozad, Nebr., and was appointed Acting Chaplain, U.S. Navy, 19 February 1918. After serving as chaplain to stations in the United States and abroad, Thomas Kirkpatrick was assigned to North Dakota 24 June 1919. For the next 20 years he served on Vtah, Pittsburgh and Saratoga in addition to duty at Samoa from 1935 to 1937. He reported to Arizona 13 September 1940, and was commissioned Captain 1 July 1941. Captain Kirkpatrick lost his life when Arizona was sunk during the Japanese attack on Pearl Harbor 7 December 1941.

 

(DE-318: dp. 1,200; l. 306'; b. 36'7" ; dr. 8'7" ; s. 21 k.; cpl. 186; a. 3 3", 6 40mm., 10 20mm., 9 dcp., 2 dct.; cl. Edsall)

 

Kirkpatrick (DE-318) was launched 5 June 1943, by Consolidated Steel Corp., Orange, Tex., sponsored by Mrs. Genevieve Kirkpatrick, widow of Captain Kirkpatrick; and commissioned 23 October 1943, Lt. Comdr. V. E. Bakanas, USCG, in command.

 

After shakedown along the Atlantic Coast, Kirkpatrick arrived Norfolk 23 December 1943, to commence transatlantic escort duty. From January 1944 to May 1945 she made 1 convoy escort mission to the Mediterranean, and 10 crossings between the United States and the British Isles. On her third voyage, Gaudy (DE-764) another escort in the convoy rammed a German submarine U-550 after the U-boat had sunk tanker Pan Pennsylvania. Eleven prisoners from the sunken enemy submarine were captured in this action of 16 April 1944.

 

Kirkpatrick returned New York on completion of her final transatlantic escort mission 15 May 1945. After bombardment exercises in the Caribbean, she sailed for the Pacific. She entered Pearl Harbor 11 July, for tactics with submarines in Hawaiian waters until 29 August when she departed on an escort cruise to the Far East Departing Sasebo 2 November, Kirkpatrick arrived Charleston 8 December 1945, via Pearl Harbor and the Panama Canal. She arrived Jacksonville 5 days later and decommissioned 1 May 1946, at Green Cove Springs, Fla.

 

Kirkpatrick was reclassified a radar picket ship (DER-318) on 1 October 1951, and recommissioned 23 February 1952, Lt. Comdr. George S. Davis in command. After shakedown and training out of Guantanamo Bay, Cuba, Kirkpatrick reported to Newport 11 July 1952, for radar picket operations on the Atlantic Barrier, the seaward extention of the Distant Early Warning (DEW) line across northern Canada. She manned radar picket stations in the North Atlantic until 1960, a seaborne unit of the air defense system of the United States and Canada. Incidental to this service she visited ports of northern Europe in the summers of 1958 and 1959. The radar picket ship departed Newport 27 March 1960, and arrived Philadelphia 2 days later. She decommissioned there 24 June 1960, and entered the Atlantic Reserve Fleet. At present she is berthed at Philadelphia.