Return to DANFS IndexImage of an anchorReturn to Naval Historical Center homepage
flag banner
Dictionary of American Naval Fighting Ships banner
DEPARTMENT OF THE NAVY -- NAVAL HISTORICAL CENTER
805 KIDDER BREESE SE -- WASHINGTON NAVY YARD
WASHINGTON DC 20374-5060

Hart

 

The first Hart was named for Midshipman Ezekiel B. Hart and Lt. Comdr. John E. Hart.

 

Ezekiel B. Hart entered the Navy as a Midshipman 30 April 1814. He was killed in the action of Commodore Chauncey's squadron on Lake Ontario 26 August 1814.

 

John E. Hart was appointed a midshipman 23 February 1841. He served on various ships of the fleet, and was appointed Lieutenant Commander July 1862. Commanding Albatross, Hart served in the West Gulf Blockading Squadron during the Civil War and engaged two Confederate steamers in the Red River near Fort De Russey 4 May 1863. He died of fever contracted on duty in the Mississippi River 11 June 1863.

 

The second Hart was named for Lt. Patrick Hart.

 

Patrick Henry Hart was born 31 May 1915 in New York City and graduated from the Naval Academy in 1937. Hart served on board Colorado and West Virginia before designated a naval aviator in 1940. Appointed Lieutenant in 1942, he was killed while a member of Torpedo Squadron 3 at the battle of Midway and posthumously received the Navy Cross for heroism in attacking the Japanese carriers during the battle 4 June 1942.

 

I

 

(DD-110; dp. 1,191; l. 314'5" ; b. 31'9" ; dr. 9'2" ; s. 34 k.; cpl. 113; a. 4 4", 12 21" tt.; cl. Wickes)

 

The first Hart (DD-110) was launched 4 July 1918; by Union Iron Works of San Francisco, Calif., sponsored by Mrs. Daniel C. Nutting; and commissioned 26 May 1919, Comdr. Harold Jones in command.

 

Hart Joined the destroyer force and operated off the California coast until 17 July 1920, when she was reclassi-fled minelayer, destroyer, DM-8, and proceeded to Mare Island Navy Yard for installation of minelaying equipment. Following her conversion, Hart was assigned to Mine Detachment, Asiatic Fleet, and sailed for the Philippine Islands in November 1920. She subsequently operated in waters off the Philippine Islands and China in peacetime operations.

 

Ordered to San Diego, Calif., for deactivation, Hart sailed from Manila, 12 December 1930 and arrived San Diego 24 January 1931. She decommissioned 1 June 1931, and her name was struck from the Navy List 11 November. Hart was sold for scrap 25 February 1932 in accordance with the London Treaty for the limitation of naval armaments.