Return to DANFS IndexImage of an anchorReturn to Naval History and Heritage Command homepage
flag banner
Dictionary of American Naval Fighting Ships banner
DEPARTMENT OF THE NAVY -- NAVAL HISTORY AND HERITAGE COMMAND
805 KIDDER BREESE SE -- WASHINGTON NAVY YARD
WASHINGTON DC 20374-5060

Guide

 

One who leads or directs another.

 

(AMc-83: dp. 195; l. 97'1"; b. 22'; dr. 9'; s. 10 k.; cpl. 17; a. 2 mg.; cl. Accentor.)

 

I

 

The first Guide (AMc-83) was launched 20 September 1941 by the Camden Shipbuilding & Marine Railway Co., Camden, Maine; sponsored by Mrs. Cary Bok, Jr.; and commissioned 17 March 1942, Lt. (j.g.) Alvin Hero in command.

 

Guide trained from the Mine Warfare School at York-town, Va., until 17 April 1942 when she sailed to alternately sweep the main shipping channels leading out of Key West, New Orleans, and Mobile, Ala. She periodically made brief visits to Pensacola for special sweeping duties. Her homeport changed from Mobile to Naval Station, Burrwood, La., in July 1944. She continued sweeping the approaches to New Orleans and Mobile until July 1945. She then served the Mine Countermeasures Station at Panama City, Fla., for the remainder of her career.

 

Guide was placed out of service 12 June 1946 and her name was struck from the Navy List 3 July. She was sold to a private purchaser 11 April 1947.