Return to DANFS IndexImage of an anchorReturn to Naval History and Heritage Command homepage
flag banner
Dictionary of American Naval Fighting Ships banner
DEPARTMENT OF THE NAVY -- NAVAL HISTORY AND HERITAGE COMMAND
805 KIDDER BREESE SE -- WASHINGTON NAVY YARD
WASHINGTON DC 20374-5060

Dominant

 

Ruling or controlling.

 

I

(AMC - 76: displacement 283; length 96’; beam 21’; draft 9’; speed 11 knots; armament 2 .30-caliber machine guns)

The wooden-hulled Dominant (AMC - 76), a coastal minesweeper, was laid down 9 April 1941 by the Gibbs Gas Engine Co., Jacksonville, Fla., launched 6 June 1941 and commissioned at Charleston, S.C., on 29 September 1941


After fitting out at Charleston, Dominant sailed to New london, Conn., and reported for duty to Commander, Submarine Force Atlantic, on 24 November 1941. After a restricted availability at the Navy Yard at Boston in February 1942, the minesweeper returned to New London via Newport and decommissioned there on 8 March 1942.


Assigned to Commander, Third Naval District, the minesweeper served in a non-commissioned status out of New London until reassigned to the Fifth Naval District on 13 December 1943 for use in mine warfare tests. She served in that duty until placed out of service at Norfolk on 15 April 1946. The minesweeper was stricken from the Navy List on 1 May 1946 and transferred to the Maritime Commission for disposal on 5 September 1947.


Updated 20 June 2007, Dr. Timothy L. Francis