Return to DANFS IndexImage of an anchorReturn to Naval History and Heritage Command homepage
flag banner
Dictionary of American Naval Fighting Ships banner
DEPARTMENT OF THE NAVY -- NAVAL HISTORY AND HERITAGE COMMAND
805 KIDDER BREESE SE -- WASHINGTON NAVY YARD
WASHINGTON DC 20374-5060

Dickerson

 

Mahlon Dickerson, born 19 April 1770 in Hanover, N.J., served as Governor of New Jersey from 1815 to 1817, and in the U.S. Senate from 1817 to 1833. He was appointed Secretary of the Navy 30 June 1834 and served until 30 June 1838. Dickerson died in Sucksunny, N.J., 5 October 1853.

 

(DD-157: dp. 1,090; l. 314'5"; b. 31'8"; dr. 9'4"; s. 35 k.; cpl. 101; a. 4 4", 2 3", 12 21" tt.; c. Wickes)

 

Dickerson (DD-157) was launched 12 March 1919 by New York Shipbuilding Co., Camden, N.J.; sponsored by Mrs. J. S. Dickerson; and commissioned 3 September 1919, Commander F. V. McNair in command.

 

Dickerson operated along the east coast and in the Caribbean and in 1921 took part in the combined fleet maneuvers off South America, visiting Valparaiso, Callao, and Balboa, before returning to Hampton Roads where the Atlantic Fleet was reviewed by President W. G. Harding. Entering New York Navy Yard in November 1921, Dickerson was decommissioned there 25 June 1922.

 

Recommissioned 1 May 1930, Dickerson resumed operations along the east coast and in the Caribbean, engaging in tactical exercises with carriers, torpedo firing, and maneuvers with the Fleet. In 1932 and again in 1933-34 she transited the Panama Canal for combined fleet maneuvers on the west coast. Upon her return from the latter cruise, she took part in the Presidential Fleet Review 31 May 1934 at Brooklyn, N.Y., then entered Norfolk Navy Yard in August where she was assigned to Rotating Reserve Squadron 19 for overhaul. In 1935 she was attached to the Training Squadron and served as training ship for members of the Naval Reserve, operating between Charleston and Florida and the Caribbean.

 

Assigned to Destroyer Squadron 10, Atlantic Squadron, in 1938, Dickerson acted as plane guard for York-town (CV-5) operating off Norfolk, then took part in the fleet landing exercises in the Caribbean in the spring of 1939. She sailed from Norfolk late that summer to join Squadron 40-T at Lisbon, Portugal. During the year spent in European waters, she visited Spanish ports; aided in the evacuation of refugees from Casablanca; and executed special mission for the State Department. She returned to Norfolk 25 July 1940.

 

Dickerson was assigned to the Neutrality Patrol at Key West and except for brief duty at New London with Submarine Squadron 2 in October 1940, remained on patrol in the Caribbean until October 1941. During this time she searched for and recovered six survivors of SS Libby Maine in September. After American entry into the war she was sent to Argentia, Newfoundland, where she continued to patrol and escorted one convoy to Iceland and return (December 1941-January 1942).

 

By March 1942 Dickerson was back at Norfolk for coastal patrol and escort duty. On 19 March while returning to Norfolk she sighted an unidentified ship which fired on the destroyer and badly damaged the charthouse. Four of Dickerson's crew were killed, including her commanding officer, Lieutenant Commander J. K. Reybold. The attacking ship was identified as a nervous merchantman, SS Liberator, and Dickerson continued on to Norfolk for repairs. She returned to duty in April and escorted convoys between Norfolk and Key West until August; between Key West and New York until October; and between New York and Cuba until January 1943.

 

In the first half of 1943 Dickerson operated in the Caribbean and escorted tanker convoys to Gibraltar and Algiers. She joined the Card (CVE-11) hunter-killer group at Casablanca in June for offensive operations in the middle Atlantic. Between 17 July and 13 August she sailed to Londonderry, Northern Ireland, for exercises with British Fleet units, returning to Charleston, S.C., for conversion to a high-speed transport. She was reclassified APD-21, 21 August 1943.

 

Dickerson sailed from Norfolk 1 November 1943 for the Pacific. She escorted convoys from Espiritu Santo to Guadalcanal, then remained in the Solomons on patrol and local escort duty. On 30 January 1944 she landed a reconnaissance group of New Zealanders on Green Island, reembarking them shortly after midnight of 1 February after the boats were strafed by enemy airplanes. On the 15th and 20th she landed troops on the island to capture and occupy it, and on 20 March landed marines on Emirau Island without opposition.

 

In April 1944 Dickerson arrived at Milne Bay, and during her 2 months in the New Guinea area, supported the landings at Seleo Island and Aitape. After a brief repair period at Pearl Harbor, she arrived at Roi in the Marshalls to embark an underwater demolition team from Dent (APD-9) and carried them into action at Saipan and Guam. She remained in the Marianas as supply, control and fire support ship for her team until the end of July, then returned to the west coast for overhaul the following month.

 

Dickerson returned to action in November 1944 with her arrival at Aitape, New Guinea. After escort duty in New Guinea, she sailed 27 December for the invasion of Lingayen Gulf, Luzon, on 9 January 1945, again supporting the operations of an underwater demolition team. She reported to Ulithi at the end of January for repairs, then joined the screen of a logistics support force for the invasion of Iwo Jima 19 February. She returned to Leyte with 58 prisoners of war, then departed again 24 March with an LST-LSM convoy which was assigned to capture the island of Keise Shima, on which heavy artillery would be placed for the bombardment of Okinawa. Her mission complete, Dickerson was with the transports southwest of Okinawa on the night of 2 April when the Japanese attacked in strength. One of the suicide-bent planes approached the destroyer in a long, low glide, and slashed off the tops of her two stacks before smashing into the base of her bridge, toppling her mast and starting intense gasoline fires. Almost simultaneously another plane scored a direct hit on the center of her forecastle. The explosion tore a hole in the deck almost the complete width of the ship. Despite immediate fire and damage control measures, Dickerson's crew was forced to abandon ship when the raging fires threatened her forward magazine. Fifty-four officers and men, including the commanding officer, were lost. Bunch (APD-79) and Herbert (APD-22) stood by to rescue survivors, and Bunch succeeded in putting out the fires which had virtually demolished Dickerson. The smouldering hulk was towed to Kerama Retto, then was towed out to sea and sunk on 4 April 1945.

 

Dickerson received six battle stars for World War II service.