Return to DANFS IndexImage of an anchorReturn to Naval History and Heritage Command homepage
flag banner
Dictionary of American Naval Fighting Ships banner
DEPARTMENT OF THE NAVY -- NAVAL HISTORY AND HERITAGE COMMAND
805 KIDDER BREESE SE -- WASHINGTON NAVY YARD
WASHINGTON DC 20374-5060

Dewey

 

George Dewey, born 26 December 1837 in Montpelier, Vt., graduated from the Naval Academy in 1858 and after varied important service assumed command of the Asiatic Station 3 January 1898, with his flag in the protected cruiser Olympia. On the night of 30 April 1898 Admiral Dewey led his squadron into Manila Bay and the next morning in 2 hours destroyed the Spanish fleet without a single American loss. Admiral Dewey was relieved of his command 4 October 1899 and ordered to Washington, D.C., where he was designated President of the General Board. On 24 March 1903 he was commissioned Admiral of the Navy, a rank created for him, which he held until his death 16 January 1917.

 

II

 

(DLG-14: dp. 5,368; l. 512'; b. 52'; dr. 16'7"; s. 35 k.; cpl. 377; cl. Coontz)

 

The second Dewey (DLG-14) was launched 30 November 1958 by Bath Iron Works Corp., Bath, Maine; sponsored by Mrs. K. St. George, United States Representative from New York State; and commissioned 7 December 1959, Commander E. R. Zumwalt, Jr., in command.

 

Training operations off New England, the VirginiaCapes and in the Caribbean through the first 6 months of 1960 prepared Dewey for her significant role with the Atlantic Fleet.