Return to DANFS IndexImage of an anchorReturn to Naval History and Heritage Command homepage
flag banner
Dictionary of American Naval Fighting Ships banner
DEPARTMENT OF THE NAVY -- NAVAL HISTORY AND HERITAGE COMMAND
805 KIDDER BREESE SE -- WASHINGTON NAVY YARD
WASHINGTON DC 20374-5060

Claxton

 

Thomas Claxton, born in Baltimore, Md., entered the Navy as a midshipman 17 December 1810. He was mortally wounded after gallant service in the Battle of Lake Erie 10 September 1813, dying at Erie, Pa., 17 October 1813.

 

I

 

(DD-140: dp. 1,090; l. 314'; b. 31'; dr. 8'8"; s. 35 k.; cpl. 122; a. 4 4", 1 3", 12 21" tt.; cl. Wickes)

 

The first Claxton (DD-140) was launched 14 January 1919 by Mare Island Navy Yard; sponsored by Mrs. F. W. Kellogg; and commissioned 13 September 1919, Lieutenant Commander F. T. Leighton in command.

 

Claxton operated on the west coast until 18 June 1922, when she was decommissioned at San Diego, Calif. Re-commissioned 22 January 1930, she served on the west coast and on reserve training from New Orleans until September 1933, when she joined the Special Service Squadron for patrol duty off Cuba. Between January and November 1934 she was in rotating reserve at Charleston, then returned to Cuban patrols until October 1935. After exercising with the battle force, she was assigned to the Naval Academy during 1936 and 1937, making three coastal cruises.

 

Duty with Squadron 40-T, formed to patrol European waters protecting American interests during the civil war in Spain, occupied Claxton from October 1937 until November 1938. In January 1939 she returned to duty at the Naval Academy, but in September began service on the neutrality patrol off the Florida Straits. In January and February 1940, she patrolled off the New England coast, and after training cruises on the east coast, arrived at Halifax, Nova Scotia, 21 November 1940. On 26 November she was delivered to British authorities in the destroyers-for-bases exchange. She was decommissioned 5 December 1940, and commissioned in the Royal Navy the same day as HMS Salisbury.

 

She arrived at Belfast, Northern Ireland, 30 December 1940 for duty with the Western Approaches Command escorting Atlantic convoys. In April and May 1942, she joined in escorting USS Wasp (CV-7) on her two voyages to fly planes off for beleaguered Malta. Returning to the Clyde, Salisbury guarded troop convoys in the Atlantic until September, when she was assigned to the Royal Canadian Navy. Based on St. John's, Newfoundland, Salisbury served on local escort duty until November 1943, when with newer escorts available, she was placed in care and maintenance status at Halifax, and paid off on 10 December. She was sold for scrapping 26 June 1944.